بخش اخبار سیاسی ایرانیان نیوز :

به گزارش سایت ایرانیان نیوز به نقل از خبرگزاری های جمهوری اسلامی ایران،، متن بیانیه پایانی پنجمین نشست اضطراری کمیته دائمی فلسطین اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی (PUIC) به شرح زیر است:

«ما شرکت کنندگان در پنجمین اجلاس فوق العاده کمیته دائمی فلسطین PUIC در تاریخ ۱۰ ژانویه ۲۰۲۴ در تهران، جمهوری اسلامی ایران گرد هم آمدیم و در مورد تجاوزات وحشیانه رژیم صهیونیستی به مردم فلسطین که منجر به شهادت هزاران نفر که بخش قابل توجهی از آنها را زن و کودک تشکیل داده و همچنین منجر به تخریب گسترده غزه و تمام زیر ساختهای حیاتی آن شده است، بحث و گفتگو کردیم.

با اشاره به اینکه رژیم صهیونیستی ضمن ارتکاب این جنایات جنگی و حملات بیرحمانه، عمدا با هرگونه چشم اندازی برای آتش بس فوری و گشودن کریدورها به منظور ارسال کمک های بشردوستانه به مردم غزه و سایر مناطق فلسطین اشغالی مخالفت کرده است.

همچنین همراه با جامعه جهانی ابراز نگرانی عمیق خود را ابراز می‌داریم چرا که شعله های آتش اقدامات شیطانی رژیم صهیونیستی به خارج از مرزهای فلسطین اشغالی نیز کشیده خواهد شد و با عنایت به وضعیت وخیم کنونی در فلسطین کل منطقه با چالشی بسیار جدی روبروست که می‌تواند برای صلح و امنیت جهانی نتایج خطرناکی به همراه داشته باشد.

ضمن بررسی جنایات مستمر غیرانسانی رژیم صهیونیستی علیه شهروندان فلسطینی در نوار غزه و کرانه باختری و بر اساس اساسنامه PUIC و منشور OIC و همچنین در ادامه قطعنامه ها و اعلامیه های تصویب شده توسط کنفرانسهای مختلف PUIC و همه اعضا و ارگانهای آن در موضوع فلسطین و کلیه قطعنامه های کنفرانس های سران کشورهای عضو OIC بدینوسیله اعلام می‌داریم.

۱- تاکید بر این که مسئله فلسطین همچنان اصلی ترین مسئله امت اسلامی است تا آنکه مردم فلسطین کشور مستقل خود را به پایتختی قدس تشکیل دهند همچنین قدس و مسجد الاقصی در قلب آن، خط قرمز همه مسلمانان و پایتخت جاودانه دولت فلسطین است از سویی مردم فلسطین خودشان درباره سرنوشتشان تصمیم میگیرند همچنین اعلام می داریم که ملتهای اسلامی نمی توانند صحنه های فجیع جاری در نتیجه کشتارهای غزه که از سه ماه پیش تاکنون در حال وقوع است را برتابند. همچنین هشدار میدهیم که ادامه این وضعیت انفجاری بی سابقه در جهان اسلام را به همراه خواهد داشت.

۲-با جدیت خواستار توقف درگیریها به خصوص در غزه و در همه سرزمینهای فلسطینیان کرانه باختری و قدس و همچنین توقف تمامی عملیاتهای نظامی رژیم اسراییل و خروج نیروهای رژیم صهیونیستی و همچنین پایان دادن به این جنگ تجاوزکارانه هستیم.

۳- بر این باور هستیم که حمایت از شهروندان غزه و کمک به آنها در این مصیبت دردناک، یک وظیفه شرعی، اخلاقی و انسانی است. ما از همه مردم و دولتهای پارلمانهای عضو می خواهیم تا از پایداری و مقاومت مردم فلسطین در غزه از لحاظ مادی، اخلاقی اطلاعاتی دیپلماتیک و سیاسی حمایت کنند. ما خواستار هماهنگی تلاشهای آنها برای رساندن کمک های بشردوستانه به شهروندان غزه، به ویژه دارو، غذا، آب، سوخت چادر لوازم منزل ظروف منزل و لباسهای زمستانی هستیم. ما خواهان ارائه کمکهای مالی لازم به مردم فلسطین برای بازسازی سرزمینشان که توسط ماشین جنگی رژیم صهیونیستی در نوار غزه ویران شده و همچنین حمایت از پروژه‌ها و سرمایه گذاری ها برای پیشرفت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی فلسطینیان هستیم همچنین همه تلاشمان را برای توقف شهرک سازی صهیونیستی و هرگونه طرح و پروژه الحاقی در کرانه باختری و برچیدن شهرکهای موجود در سرزمینهای فلسطین به عنوان شهرک سازی غیرقانونی به کار می گیریم.

۴- تأیید می‌کنیم که جنایات جنگی علیه بشریت و جنایات نسل کشی سیاستمداران و نظامیان صهیونیست در نوار غزه از جمله حمله نظامی، زمینی، حملات هوایی، تخریب منازل و عبادتگاه ها، مراکز خدمات عمومی، مدارس، بیمارستانها و همچنین کشتار افراد بی گناه و بازداشت ها نقض آشکار قوانین بین المللی حقوق بشر دوستانه بین المللی و نقض عمدی قطعنامه‌های مربوطه سازمان ملل است که باید برای رسیدگی به دادگاههای بین المللی ذیربط ارجاع شود ما از جامعه بین المللی می‌خواهیم که مسئولیت خود را به طور کامل در جهت محکومیت این اقدامها و همچنین توقف فوری این تجاوزات بر عهده گیرد.

۵- موکدا درخواست داریم که تقاضای ارجاع عاملان جنایات جنگی علیه بشریت و نسل کشی رژیم صهیونیستی به مرجع بین المللی دادخواهی ارجاع شود و از سازمانها و نهادهای حقوق بشری و حقوقی بین المللی به ویژه دیوان کیفری بین المللی مجازات رژیم صهیونیستی را مطالبه می‌کنیم همچنین تقاضا می‌گردد رژیم صهیونیستی مجبور به پرداخت غرامتهای مادی به قربانیان و آسیب دیدگان از تجاوزات اسرائیل و تخریب زیرساختها تخریب مزارع با بولدوزر و ریشه کن کردن درختان شود ما دبیرکل اتحادیه بین المجالس را مکلف می‌کنیم تا این موضوع را از طریق سازمانها و ارگانهای بین المللی پیگیری کند و از دولتهای پارلمانهای عضو می‌خواهیم که کارشناسان حقوقی خود را به تهیه اسناد در مورد جنایات رژیم اسرائیل با هدف تعقیب و محکومیت این رژیم در دادگاههای بین المللی مکلف کنند.

۶- از کشور دوست آفریقای جنوبی برای طرح شکایت حقوقی علیه اسرائیل به دلیل نقض توافقنامه جلوگیری از نسل کشی تشکر می‌کنیم چه آنکه اقدام اسرائیل نسل کشی و پاکسازی قومی است و در نتیجه این اقدامات همه شهروندان غزه را بدون استثنا هدف قرار می‌دهد. این جنایات را باید به جنایات جنگی اثبات شده اسراییل افزود؛ از جمله کشتارهای روزانه تخریب کل محله ها بر سر ساکنان غیر نظامی آنها، محرومیت از آب، غذا، دارو همچنین کوچاندن اجباری، هدف قرار دادن بیمارستان ها و عبادتگاهها، مدارس و مقر دفاتر سازمان ملل متحد با توجه به اظهارات و اقدامات سران باندهای تروریستی حاکم در اسرائیل همه این جنایات عمداً صورت می‌گیرد ما از کشورهای عضو پارلمانهای PUIC درخواست می کنیم که به اقدام آفریقای جنوبی بپیوندند.

۷- مشارکت آمریکا در تجاوزات رژیم صهیونیستی؛ چه از طریق مشارکت مستقیم در تامین آخرین جنگ افزارهای نظامی تولید شده توسط ماشین جنگی آمریکا به دشمن صهیونیستی و چه از طریق حمایت از آن و سرپوش گذاشتن بر جنایات آن در مجامع بین المللی و همچنین استفاده از حق وتو برای ایجاد پوشش مشروع برای تجاوز را محکوم می‌کنیم.

۸- همچنین عملیات کوچاندن اجباری مردم فلسطین از نوار غزه یا کرانه باختری توسط نیروهای جنایتکار صهیونیستی را به طور کامل رد می کنیم چرا که نقض جدی و آشکار قوانین بین المللی و کنوانسیونها و منشورهای بین المللی حقوق بشر است ما خواستار توقف این عملیات و همچنین بازگشت همه آوارگان فلسطینی به سرزمین اصلیشان هستیم چرا که بر اساس قطعنامه ۱۹۴ مجمع عمومی سازمان ملل این مسئله حق تاریخی و مشروع فلسطینیان است.

۹- حمایت همه جانبه خود را از مقاومت مردم فلسطین در همه اشکال آن در برابر رژیم اشغالگر صهیونیستی اعلام می‌داریم؛ چرا که مقاومت در برابر اشغالگری حق مشروع همه ملتهای تحت اشغال است ما همچنین از دولتهای سراسر جهان می‌خواهیم که به مسئولیت خود عمل کرده و با عدالت و شفافیت در مورد تجاوزات وحشیانه اسرائیل علیه شهروندان غیر مسلح در نوار غزه قضاوت کنند؛ کشتار تخریب و کوچاندن مردم که عامل آن رژیم اشغالگر صهیونیستی است و قربانیان آن مردم غیر مسلح فلسطین هستند را با یکدیگر همسان ندانسته و از تمامی اقدامات پارلمانی مجلس ملی فلسطین در تمامی سطوح و شبکه های پارلمانی منطقه ای بین المللی حمایت کنند.

۱۰- به روح شهدای غزه و کرانه باختری و اصحاب رسانه که به دست نیروهای متجاوز عملیات صهیونیستی به شهادت رسیدند و همچنین شهدای لبنان مقاوم و سایر مناطق درود می فرستیم و از مقاومت مردم فلسطین در غزه تجلیل می کنیم.

۱۱- از پارلمانهای عضو خواسته می‌شود قوانین مورد نیاز برای کمک به مردم فلسطین و مقابله با اشغالگری را در پارلمان خود به تصویب برسانند.

۱۲- ادامه یافتن اقدامات تحریک کننده و خشونت بار شهرک نشینان استعمارگر و نیروهای رژیم اشغالگر علیه ساکنان کرانه باختری و شهر قدس که شکلی از آپارتاید جداسازی و تبعیض نژادی توسط تروریست های رژیم صهیونیستی است را به شدت محکوم می‌کنیم اینها تلاشهایی است در راستای غصب اراضی فلسطینیان. همچنین تداوم تجاوز به اماکن مقدس اسلامی و مسیحی در شهر قدس با هدف تغییر وضعیت تاریخی و حقوقی مسجد الاقصی را به شدت محکوم می‌کنیم و خواستار توقف فوری همه اقدامات اشغالگرایانه علیه فلسطینیان هستیم.

۱۳- از تلاشهای بی شائبه جناب آقای ابراهیم بوغالی ریاست دوره ای اتحادیه در مدت زمان ریاست ایشان در راستای حمایت از فلسطینیان ثابت قدم و مقاومت فلسطین تجلیل و قدردانی نموده و به نمایندگان صادق پارلمانهای عضو در اقصی نقاط جهان که خواستار برقراری صلحی بین المللی و امنیت هستند توصیه می‌کنیم که در کنار مردم فلسطین بمانند تا آنها بتوانند سرزمین غصب شده خود را پس بگیرند و دولت مستقل و با حاکمیت به پایتختی قدس را تشکیل دهند.

همچنین از تلاشها و ابتکارهای جناب بوغالی از زمان آغاز حملات رژیم صهیونیستی تجلیل نموده و از ایشان تقاضا داریم به مساعی خود تا پایان این جنگ نابرابر در فلسطین اشغالی ادامه دهند.

۱۴- مراتب تقدیر و تشکر خود را از تلاشهای بی وقفه صورت گرفته توسط جمهوری اسلامی ایران در حمایت و مشارکت در قضیه فلسطین اعلام می‌داریم. همچنین مراتب سپاسگزاری و قدردانی خود را از جمهوری اسلامی ایران و عالیجناب دکتر محمدباقر قالیباف ریاست محترم مجلس شورای اسلامی در میزبانی این نشست مهم بیان داشته و برای مردم مقاوم فلسطین آرزوی پیروزی و سرافرازی داریم.»پایان خبر

منبع خبر

اخبار از خبرگزاری های موثق رسمی جمع آوری میشود و ایرانیان نیوز دخل و تصرفی در محتوای خبرها ندارد.