بخش اخبار بین الملل ایرانیان نیوز :

به گزارش سایت ایرانیان نیوز به نقل از خبرگزاری های جمهوری اسلامی ایران، به نقل از بی‌بی‌سی، رهبران کنگره آمریکا بر سر بودجه سال ۲۰۲۴ و پرهیز از تعطیلی دولت به توافق رسیده‌اند.

به گفته دفتر رئیس جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان بودجه ۱.۶ تریلیون دلاری شامل ۸۸۶ میلیارد دلار بودجه دفاعی و بیش از ۷۴۰ میلیارد دلار بودجه غیر دفاعی است.

با این حال ظاهرا اختلاف نظرهایی بر سر ارقام وجود دارد.

این توافق حالا باید به تأیید مجلس نمایندگان و سنای کنگره برسد.

بر اساس بیانیه «حکیم جفریز» و «چاک شومر»، رهبران اقلیت دموکرات در مجلس و سنا، رقم توافق شده برای بودجه غیردفاعی ۷۷۲ میلیارد دلار است.

«مایک جانسون» رئیس مجلس نمایندگان با اعلام این توافق در نامه‌ای به همکاران خود اذعان کرده است که ارقام مورد توافق «همه را راضی نخواهد کرد و تا آنقدری که بسیاری می‌خواستند بودجه را کاهش نخواهد داد.»

جمهوری‌خواهان خواستار عدم افزایش بودجه دولت و کاهش بودجه برخی از برنامه‌های آن بودند.

توافق روز یکشنبه شامل محفوظ ماندن برنامه‌های حمایتی درمانی مورد نظر دموکرات‌ها می‌شود.

در بیانیه مشترک رهبران اقلیت دموکرات کنگره آمده است که این توافق «راه را برای اقدام کنگره در هفته‌های پیش رو جهت تخصیص بودجه لازم برای مردم آمریکا و جلوگیری از تعطیلی دولت هموار می‌کند.»

در همین حال، «جو بایدن» رئیس جمهوری آمریکا گفته است این توافق کشور را «به پرهیز از تعطیلی بی‌دلیل دولت نزدیک‌تر می‌کند و از اولویت‌های مهم ملی حفاظت می‌کند».

قرار است قانون‌گذاران روز دوشنبه مذاکرات خود را از سر بگیرند. آنها تا ۱۹ ژانویه برای تامین و تخصیص بودجه برنامه‌هایی مانند حمل و نقل،‌ مسکن و انرژی فرصت دارند.

تعطیلی دولت اغلب زمانی روی می‌دهد که مجلس نمایندگان و سنای آمریکا نتوانند پیش از آغاز سال مالی در اکتبر هر سال بر سر ۳۰ درصد از بودجه فدرال توافق کنند.

در حالی که جمهوری‌خواهان اکثریت را در مجلس نمایندگان در دست دارند و دموکرات‌ها در سنا یک کرسی جلوترند، هر گونه طرحی برای بودجه باید از حمایت هر دو حزب برخوردار باشد.

در ماه‌های گذشته تلاش‌های مکرر برای تصویب بودجه با چالش جناح راست جمهوری‌خواهان روبه‌رو شده بود.

این در حالی است که لایحه‌ای جداگانه که شامل ۵۰ میلیارد دلار کمک نظامی به اوکراین می‌شود هنوز تأیید نشده است و کنگره کماکان به دلیل اختلاف نظر بر سر سیاست مهاجرتی دولت به اجماع نرسیده است.

برخی جمهوری‌خواهان می‌گویند هرگونه کمک بیشتر به ضرر منافع آمریکا خواهد بود.

از آغاز جنگ روسیه در اوکراین تا کنون، کنگره با بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار کمک نظامی،‌ انسان‌دوستانه و اقتصادی به اوکراین موافقت کرده است.

مذاکره درباره کمک امنیتی بیشتر به اسرائیل در تلاش این کشور برای نابود کردن حماس نیز در کنگره ادامه دارد.

 پایان خبر

منبع خبر

اخبار از خبرگزاری های موثق رسمی جمع آوری میشود و ایرانیان نیوز دخل و تصرفی در محتوای خبرها ندارد.