بخش اخبار سیاسی ایرانیان نیوز :

به گزارش خبرنگار سایت ایرانیان نیوز به نقل از خبرگزاری های جمهوری اسلامی ایران،، نشست خبری ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه با حضور اصحاب رسانه در محل وزارت امور خارجه برگزار شد.

کنعانی در این نشست شهادت چندی از هم‌وطنان در حادثه تروریستی کرمان  تسلیت گفت.

وی افزود: این حادثه شوم تروریستی موج شدید محدودیت‌ها از گروه‌های مردمی، دولتی و غیردولتی در جای جای نقاط جهان صورت گرفت و با دولت و ملت ایران به شکل پیام‌‌‌های مکتوب و چه به صورت تلفنی ابراز همدردی کردند. همچنین از مقامات سازمان‌های بین‌المللی که در این حادثه ابراز همدردی کردند صمیمانه تشکر و قدردانی می‌کند. تروریسم یک خطر فراگیر است و همچنین مسئولیت حقوقی، انسانی و اخلاقی هم متوجه آن‌هایی است که از این گروهک‌های تروریستی حمایت می‌کنند و باید پاسخگو باشند.

کنعانی درباره جزئیات تماس تلفنی وزیر خارجه فرانسه با امیرعبداللهیان و اقدامات وزارت خارجه درباره اقدام تروریستی کرمان گفت: تروریسم یک تهدید فراگیر و بین‌المللی است. به عنوان دولت ایران و دستگاه دیپلماسی همواره در موضوع مبارزه اصولی،‌ ریشه‌ای و بنیادین و موثر با تروریسم از همه فرصت‌های ممکن در گفت‌و‌گوهای دیپلماتیک اعم از دوجانبه و چندجانبه و سازوکارهای بین‌المللی استفاده و خطر تروریسم را به عنوان خطر فراگیر برای صلح و امنیت بین‌المللی مورد گوشزد قرار دادیم و تروریسم را خطری می‌دانیم که مستلزم اقدام فراگیر و به دور از استانداردهای دوگانه است.

وی افزود: در گفت‌وگو با طرف‌های غربی همواره این موضوع را گوشزد کردیم که تروریسم خوب و بد نداریم و تهدید فراگیر است و امنیت و صلح و امنیت بشری را مورد تهدید قرار می‌دهد. با فرانسه در این خصوص گفت‌وگو شد و دولت فرانسه موضع خود را در محکومیت این اقدام اعلام کرد. درباره موضوعات مورد اهتمام مشترک منطقه‌ای از جمله موضوع فلسطین و شرایط بغرنج انسانی در غزه گفت‌وگو صورت گرفت. دیدگاه طرف فرانسوی شنیده و مواضع اصولی ایران درباره مسأله فلسطین و ضرورت پایان بخشیدن فوری به تجاوز ظالمانه و جنایت جنگی رژیم صهیونیستی مورد تأکید ایران قرار گرفت. دیدگاه‌های ما در ارتباط با نحوه پایان بخشیدن به این تراژدی تلخ انسانی از سوی وزیر خارجه مورد تأکید قرار گرفت. در مورد مسأله فلسطین موضع روشنی داریم.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: در حوزه عمل اقدام وجود ندارد و دولت‌های غربی و اروپایی در ورای شعارهایی که می‌گویند باید گام‌های عملی بردارند و از حمایت لجستیکی، نظامی و امنیتی از رژیم صهیونیستی اجتناب و بر این رژیم فشار جدی وارد کنند که جنگ ظالمانه علیه مردم غزه را متوقف شود.

کنعانی درباره ابعاد امنیتی حادثه تروریستی کرمان گفت: این عملیات تروریستی بود و مسئولین ذیربط امنیتی در این خصوص اقدامات لازم را انجام داده و اقدامات تکمیلی در این خصوص در حال انجام است. دستگاه‌های امنیتی به عنوان مسئول این حادثه، بعد از تکمیل اطلاعات آن میزانی که قابل انتشار است را به سمع و نظر مردم ایران خواهند رساند. اکنون در موقعیتی نیستم که درباره ابعاد این حادثه امنیتی و جزئیات آن اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهم.

وی تصریح کرد: داعش به عنوان پدیده شوم ساخته سرویس‌های اطلاعاتی و امنیتی غیرمنطقه‌ای است که خودشان هم در مواقعی نقش مستقیم خود را در ایجاد این پدیده شوم اعلام و اعتراف کردند. در طول سال‌های گذشته اقدامات تروریستی شومی را در سطح منطقه و خارج از آن انجام داده و بیش از همه ملت‌‌های منطقه قربانی این اقدامات بودند. بعد از پایان خلافت خودخوانده داعش در منطقه که لازم است نقش سردار سلیمانی را یادآور شویم، باقیمانده این ساختار شوم داعش در منطقه پراکنده هستند و در اقدام جدید شاهد نقش این پدیده شوم بودیم. به عنوان دستگاه دیپلماسی پیگیری‌ها و گفت‌وگوها و مشورت‌های لازم را همواره انجام داده و می‌دهیم. بخشی از  ابعاد امنیتی و اطلاعاتی این قضیه نیازمند همکاری‌های تخصصی ساختارهای امنیتی منطقه است. مشوق این گونه همکاری‌ها بودیم و ارتباطات خوبی بین سازوکارهای امنیتی ایران با کشورهای منطقه وجود دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: نیروهای سخت‌کوش کشور اقدامات زیادی انجام داده‌اند. ما در منطقه بی‌ثبات و ناامنی قرار داریم. ملت و کشور ایران شاهد استفاده ابزاری برخی قدرت‌ها از تروریسم بودند. مقابله با تروریسم نیازمند همکاری کشورهای منطقه است. ارتباط و همکاری و تبادل‌نظر مستقیم و مستمر بین سرویس‌های امنیتی و اطلاعاتی ایران با کشورهای منطقه و خارج از منطقه برقرار است و در سایه این تلاش شبانه‌روزی شاهد کم شدن این تهدیدات امنیتی از سر ملت‌های منطقه و ایران خواهیم بود.

کنعانی در پاسخ به این سوال که شاهد اتحاد بین حماس و دیگر گرو‌های فلسطینی هستیم و وزارت امور خارجه چه موضعی در این خصوص دارد، گفت: همه جریان‌های فلسطینی می‌توانند در موضوع وضعیت فلسطین و در روند سیاسی و مقاومت ایفای نقش کنند. سرنوشت کشور فلسطین مربوط به خودمردم فلسطین است. معتقد به ضرورت نقش تعیین کننده و بلامنازع ملت فلسطین در تعیین سرنوشت خودشان هستیم. از هرگونه ابتکار و گفت‌و‌گوهای فلسطینی برای تقویت وحدت و انسجام در صحنه فلسطین و نقش مکمل و منسجم و متحد گروه‌های فلسطینی در رقم زدن سرنوشت سیاسی فلسطین استقبال و از آن حمایت می‌کنیم.

وی درباره مشکل پرواز عمره مفرده گفت:‌ توافق ایران و عربستان برای انجام عمره مفرده با جزییات و توافق طرفین شکل گرفته است. مشکل زیرساخت سیاسی در تاخیر برای عزیمت عمره‌گذاران ایرانی وجود ندارد. گفت‌وگوها برای رفع مشکلات فنی در حال انجام است. رئیس سازمان حج و زیارت به همراه تیم کارشناسی ایران اکنون در عربستان به سر می‌برد و با مذاکرات انجام شده خوش‌بین هستیم بزودی این مانع فنی و تکنیکی برطرف و شاهد آغاز پرواز شرکت‌های ایرانی به سمت عربستان باشیم.خبر در حال تکمیل می باشد…

منبع خبر

اخبار از خبرگزاری های موثق رسمی جمع آوری میشود و ایرانیان نیوز دخل و تصرفی در محتوای خبرها ندارد.