بخش اخبار اقتصادی ایرانیان نیوز :

به گزارش سایت ایرانیان نیوز به نقل از خبرگزاری های جمهوری اسلامی ایران،، هیات رئیسه اتاق بازرگانی در یک تصمیم جمعی طی یک نامه حقوقی به عباس علی آبادی وزیر صمت و رئیس شورای عالی نظارت بر اتاق ایران به صراحت اعلام کردند که به دلایل مختلف، تصمیم چهار عضو دولتی شورا قانونی نبوده و قابلیت اجرا ندارد، بنا به استدلال های حقوقی مطرح شده در این نامه، از نگاه هیات رئیسه و هیئت نمایندگان اتاق ایران، انتخابات هیات رئیسه مورخ ۱۴۰۲/۳/۲۸ کاملا قانونی و شورای عالی نظارت فاقد صلاحیت دخالت، ابطال یا تجدید انتخابات هیات رئیسه اتاق های شهرستان و ایران است و ابطال یا تجدید انتخابات اتاق های شهرستان و ایران فقط با رای قطعی محاکم قضائی ممکن و میسر است.

خلاصه استدلال های حقوقی مطرح شده در نامه هیئت رئیسه اتاق ایران به شرح زیر است:

۱- قانون اتاق، پس از تعریف شورای عالی نظارت به عنوان یکی از ارکان اتاق، وظایف این شورا و هیات‌رییسه را برشمرده. بر این اساس هر چند شورا موظف به انحلال دائم یا موقت اتاق‌ها به علت از دست دادن حد نصاب یا رسیدگی به اعتراض داوطلبان انتخابات هیات نمایندگان اتاق‌های شهرستان است لیکن به لحاظ داخلی بودن انتخابات هیات رییسه اتاق‌های ایران و شهرستان، در خصوص اعتراض به نحوه انتخاب هیات رییسه صلاحیتی برای شورا تعریف نشده و این امر در زمره وظایف هیات نمایندگان است. صلاحیت شورای عالی نظارت در قانون اتاق تمثیلی نبوده و حصری است و شورا امکان خلق صلاحیتی مازاد بر صلاحیت قانونی خود ندارد. 

۲- مطابق قانون، انجمن نظارت رکن دائمی اتاق نیست و بر اساس آیین‌نامه نحوه تشکیل و فعالیت هیات نمایندگان، مدت ماموریت انجمن یک هفته پس از انتخابات هیات رییسه اتاق ایران پایان می‌یابد، لذا این انجمن پس از پایان ماموریت خود در مقامی نیست که برای خود استمرار شخصیت قائل باشد و پس از خاتمه ماموریت، موجودیت و صلاحیتی ندارد. به تصریح آیین‌نامه چنانچه در طی دوره به هر دلیلی نیاز به تجدید انتخابات باشد، انجمن نظارت جدید شکل خواهد گرفت، انجمن نظارت یک هفته پس از پایان انتخابات واجد موجودیت و صلاحیت نیست.

۳- نص قانون، وظایف هر سه رکن اتاق ایران را تعریف کرده و هیچ مرجعی به جز قانون قادر به خلق صلاحیت جدید یا سلب صلاحیت موجود نیست و حتی در سلسله مراتب نظامی زمانی که امر در صلاحیت آمر یا خارج از حدود قانون است، مامور مجبور به اجرای فرمان خلاف قانون مافوق نبوده و می‌تواند از اجرای آن سرپیچی نماید و دست آخر محکمه تشخیص می‌دهد که اشتباه از آمر بوده یا مامور.

۴- تاکنون نه تنها هیچ رای قضایی در خصوص ابطال انتخابات اتاق ایران صادر نشده بلکه شعبه ۱۰۲۵ دادگاه کیفری دو مجتمع قضایی کارکنان دولت تهران مبانی، صلاحیت‌ها و جهات قانونی بودن انتخابات اتاق را مورد تایید قرار داده، لذا هر شخص کماکان معتقد به ایراد انتخابات هیات‌رییسه اتاق ایران است با مراجعه به محاکم، محق به پیگیری اعتراض خود است. با عنایت به توضیحات فوق و اجماع حقوق‌دانان، ابلاغیه مورخ ۱/ ۸ /۱۴۰۲ دبیرخانه شورای عالی نظارت مبنی بر تجدید انتخابات ریاست اتاق قابلیت اجرا نخواهد داشت و مادامیکه یک مرجع ذیصلاح قضایی انتخابات ۱۴۰۲/۳/۲۸ را باطل و حکم به تجدید انتخابات نداده باشد، از منظر هیات رییسه، اتاق همچنان به فعالیت خود ادامه می دهد.پایان خبر

نرم افزار موبایل سایت ایرانیان نیوز به نقل از خبرگزاری های جمهوری اسلامی ایران،

نرم افزار موبایل سایت ایرانیان نیوز به نقل از خبرگزاری های جمهوری اسلامی ایران،

نرم افزار موبایل سایت ایرانیان نیوز به نقل از خبرگزاری های جمهوری اسلامی ایران،


تلگرام خبر


منبع خبر

اخبار از خبرگزاری های موثق رسمی جمع آوری میشود و ایرانیان نیوز دخل و تصرفی در محتوای خبرها ندارد.