بخش اخبار سیاسی ایرانیان نیوز :

رادار ماورای افق «سپهر» با برد ۳ هزار کیلو به‌زودی عملیاتی می‌شود

جانشین فرمانده پدافند هوایی ارتش گفت: رادار ماورای افق با نام سپهر با برد ۳ هزار کیلومتر به زودی عملیاتی می شود.


به گزارش سایت ایرانیان نیوز به نقل از خبرگزاری های جمهوری اسلامی ایران،، امیر علیرضا الهامی جانشین فرمانده پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگو با رادیو تهران درباره نقش و اهمیت پدافند هوایی ارتش در دفاع مقدس اظهارداشت: فرمایش رهبر انقلاب که پدافند هوایی اولویت اول است، یکی از حدود ۶۰۰ فرمایش ایشان درباره اهمیت پدافند هوایی در نظام دفاعی کشور است.


وی افزود: فرمانده معظم کل قوا در مناسبت‌های مختلف با ادبیات گوناگون، اهمیت پدافند هوایی را به مسئولان نظامی و غیر نظامی تذکر داده و گوش‌زد کردند.


جانشین فرمانده پدافند هوایی ارتش گفت: برداشت من از این مأموریت و تکلیف سنگینی که معظم له بر دوش سربازان خود در پدافند هوایی قرار دادند، به این خاطر است که در جنگ‌های اخیر به ویژه جنگ‌های منطقه‌ای، اثبات شد که عمده تهدیدات به واسطه سرعت، اثرگذاری و نتیجه محور بودن حملات هوایی از راه هوا خواهد بود. لذا، معظم له نسبت به اهمیت پدافند هوایی فرمودند؛ پدافند هوایی خط مقدم دفاع از کشور است.


وی ادامه داد: ایشان به این ترتیب به سربازان خود در پدافند هوایی اعلام کردند که جایگاه و نقش آنها در صیانت از آسمان و فضای کشور چگونه است. همچنین، به سایر مسئولان که بایستی برای تأمین نیازمندی‌ها و آماده شدن بهترین شرایط ممکن برای پدافند هوایی باید نقش آفرینی کنند، مسیر را روشن کردند.


امیر الهامی با بیان اینکه دفاع مقدس برهه خیلی خاص و حساسی بود، تاکید کرد: از پیش از قبل انقلاب همه چیز بیانگر پیروزی انقلاب اسلامی و پیروزی خاص مردم بود. ما افتخار داریم که اولین خوش‌آمد و سلام را به محضر امام راحل (ره) زمانی که هواپیمای ایشان کیلومترها با مرزهای هوایی ایران فاصله داشت، بدهیم. ما نخستین سلام را از رادار تبریز به محضر امام خمینی (ره) تقدیم کردیم.


وی افزود: آن دوران، برهه حساس و سختی بود. چرا که مستشاران نظامی رفته بودند و همه کارهای مدیریتی کلان، حفظ و نگهداری، تعمیرات و در مدار نگه‌داشتن سامانه‌های پدافند هوایی که اساساً یک مکانیزم تکنولوژیک و تجهیزات محور جاری است، سخت بود. اما، دشمن روی غیرت ایرانی، تعالیم الهی و اتکا به خداوند حساب نکرده بود. اجرای کارهای مذکور سخت بود ولی جوانان غیرتمند ایرانی دانشمند با تجربه، غیرت و دانش خود خلاء و نبود مستشاران خارجی را پر کرده و به گونه‌ای عمل کردند که ما در سال‌های دفاع مقدس نگذاشتیم خلل و ضربه اثرگذاری به پیکره جمهوری اسلامی ایران وارد شود.


جانشین فرمانده پدافند هوایی ارتش خاطرنشان کرد: یکی از بزرگترین افتخارات ما در پدافند هوایی این است که اجازه ندادیم با همه حملات سنگین و گسترده دشمن بعثی حتی یک لحظه صادرات نفت قطع شود. ما اجازه ندادیم هیچکدام از فرودگاه‌های کشور بسته شود. در طول هشت سال دفاع مقدس حتی یک روز فضای کشور به روی هواپیماهای تجاری و تردد جاری آن‌ها بسته نشد. این از غیرت و همت متخصصان پدافند هوایی ارتش بود که اجازه ندادند رادارها حتی برای یک لحظه از کار بیفتند.


وی ادامه داد: ما مأموریتی در پدافند هوایی داریم که به صراحت به ما تکلیف می‌کند دفاع مستمر، منسجم و پایدار از آسمان جمهوری اسلامی ایران. وقتی می‌گوید مستمر یعنی بدون تعطیلی و بدون وقفه، یعنی باید رادارهای ما ۲۴ ساعت شبانه روز و ۱۲ ماه سال فعالیت داشته باشند و ما اشراف اطلاعاتی راداری و کشف ما در کیلومتر بیرون از مرزها به طور کامل برای مکانیسم‌های پدافند هوایی فراهم شود.


تفکیک پدافند هوایی ارتش موجب قوت آن شد


امیر الهامی درباره تفکیک پدافند هوایی ارتش به عنوان یک نیروی مستقل، خاطرنشان کرد: این کار بدون تردید باعث قوت پدافند هوایی شد. استقلال و تفکیک پدافند هوایی از نیروی هوایی در ارتش جمهوری اسلامی ایران جزو تدابیر حکیمانه فرمانده معظم کل قوا است. شک نکنید وقتی فرمانده معظم کل قوا به این موضوع ورود کردند و به تصویب و تأیید ایشان رسید، بی‌تردید باعث تقویت و ارتقای وضعیت پدافند هوایی شد.


وی افزود: آنچه که مسئولان عالی‌رتبه نیروهای مسلح را بر آن داشت که پدافند هوایی را در یک ساختار مستقل نسبت به آنچه در سال‌های دفاع مقدس در درون بدنه نیروی هوایی وجود داشت، با یک ساختار جدید شکل بدهند و ادامه فعالیت آن را دنبال کنند، اهمیت و اولویت پدافند هوایی ارتش بود.


جانشین فرمانده پدافند هوایی ارتش با اشاره به مأموریت این نیرو در تأمین و حفظ امنیت دفاع هوایی آسمان کشور خاطرنشان کرد: این مأموریت پس از سال‌های دفاع مقدس به صراحت از سوی فرمانده معظم کل قوا به پدافند هوایی ارتش محول شد. به واسطه اهمیت دفاع هوایی و لزوم ایجاد یک دفاع هوایی منسجم، یکپارچه و نفوذناپذیر دقیقاً مطابق با ادبیاتی است که فرمانده کل قوا در احکام انتصاب فرماندهان مختلف پدافند هوایی، استفاده کرده‌اند.


وی ادامه داد: این الزامات برای نظام دفاعی کشور ایجاب می‌کرد که پدافند هوایی یک ساختار مجزا داشته باشد و نهایتاً در سال ۱۳۸۷ با تصویب فرمانده معظم کل قوا، پدافند هوایی از نیروی هوایی ارتش تفکیک شد. در سال ۸۸، ساختاری به نام قرارگاه پدافند هوایی حضرت خاتم الانبیا (ص) ایجاد شد. این قرارگاه در دل ارتش و فرماندهی کل ارتش فعالیت می‌کرد، اما نام آن به قرارگاه تبدیل شد تا بتواند از تمام ظرفیت‌های پدافند هوایی کشور در سپاه، ناجا و سایر نیروها و حتی ظرفیت‌های همه سازمان‌های کشوری استفاده کند.


امیر الهامی گفت: ساختار مستقل قرارگاه پدافند هوایی ارتش حدود ۱۰ سال در سال‌های ۸۸ تا ۹۸ فعال بود که مجدداً براساس تدابیر ابلاغی از سوی فرمانده کل قوا و سیاست‌های تدوین شده از سوی ستاد کل نیروهای مسلح به دو بخش نظارتی و سیاست‌گذاری کلان و بخش دیگری با وظایف اجرایی و عملیاتی تقسیم شد. این کار باعث تفکیک نیروی پدافند هوایی ارتش از قرارگاه پدافند هوایی شد.


تمام تجهیزات پدافند هوایی ارتش ایرانی است


جانشین فرمانده پدافند هوایی ارتش در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه خدمت‌گزاری به مردم شریف موجب افتخار ارتش است، تصریح کرد: فرزندان، برادران و سربازان ملت عزیز ایران در پدافند هوایی ارتش امروز تجهیزاتی در اختیار دارند که بدون وابستگی به هیچ کشور خارجی و فقط با تکیه بر دانش ایرانی تولید شده است.


وی ادامه داد: ما از چند سال گذشته در همه رزمایش‌های خود از سلاح‌ها و تجهیزات کاملاً ایرانی استفاده می‌کنیم. امروز ما صاحب یک شبکه فرماندهی و کنترل کاملاً بومی ایرانی هستیم. توانمندی ما در این زمینه به قدری بالا است که وقتی یک تیم خارجی برای بازدید از این توان به ایران آمده بودند، باور نمی‌کردند که ایران توانسته یک سامانه فرماندهی و کنترل بومی و ایرانی را طراحی و تولید کند.


امیر الهامی با بیان اینکه امروز نه تنها در سطح منطقه بلکه در برخی حوزه‌ها جزو ۱۰ قدرت برتر جهان هستیم، تاکید کرد: ما به زودی صاحب رادار بومی ماورای افق خواهیم شد که شاید تعدادی از کشورهای دنیا آن را در اختیار دارند ولی کمتر از ۵ کشور در دنیا دانش تولید بومی آن را دارند. اگر برخی آن را در اختیار دارند توانسته‌اند از کشورهای دارنده دانش تولید آن، این دانش را بخرند.


جانشین فرمانده پدافند هوایی ارتش با بیان اینکه امروز افتخار می‌کنیم رادار ماورای افق ما با نام سپهر که به زودی عملیاتی می‌شود، خاطرنشان کرد: این رادار با برد ۳ هزار کیلومتر اشراف عملیاتی را برای پدافند هوایی فراهم می‌کند. این رادار می‌تواند انواع پرنده‌ها از پرنده‌های تجاری، جنگنده‌ها، هواپیماهای فرماندهی کنترل، هواپیماهای رله ارتباطی، ریزپرنده‌ها، پهپادها و همه پرنده‌ها را رصد کند.


وی ادامه داد: این رادار قادر است همه تهدیدات هوایی را کشف و اطلاعات آن را برای تصمیم گیری و مقابله در اختیار ما قرار بدهد.


امیر الهامی گفت: امروز ما دارای یک شبکه فرماندهی کنترل بومی با نام پیامبر اعظم (ص) هستیم که گسترده‌ترین، پویاترین و بروزترین شبکه فرماندهی کنترل هم در حوزه نظامی و هم در حوزه غیر نظامی است. امروز صاحب سامانه موشکی زمین به هوای باور ۳۷۳ هستیم که هر روز آن را بروزرسانی کرده و اخیراً برد موشک آن را ارتقاء داده‌ایم.


جانشین فرمانده پدافند هوایی ارتش خبر داد: به زودی موشک باور ۳۷۳ با برد ۳۰۰ کیلومتر به چرخه عملیاتی پدافند هوایی ارتش اضافه خواهد شد.


وی افزود: ما افتخار می‌کنیم که به ملت بزرگ ایران عرض کنیم، برای اولین بار در تاریخ ایران پدافند هوایی ارتش بود که به وسیله پهپاد تا ارتفاع ۴۷ هزار پا پرواز کرده و توانست خود را به این ارتفاع برساند.


امیر الهامی بیان داشت: ما در حوزه جنگ الکترونیک، زیرساخت‌های ارتباطی نیز دستاورهای مهمی داریم که جزو افتخارات پدافند هوایی ارتش است.


جانشین فرمانده پدافند هوایی ارتش درباره سامانه موشکی صیاد تاکتیکی گفت: آغاز پروژه ساخت سامانه موشکی صیاد به حدود ۷ یا ۸ سال قبل باز می‌گردد. این کار در یک تعریف عملیاتی بین ما و وزارت دفاع انجام شد و نمونه اولیه آن با برد ۶۰ کیلومتر ساخته شد.


وی ادامه داد: الزامات امروز جنگ‌های دنیا می‌طلبد تا سامانه‌ها هرچه تاکتیکی‌تر و متحرک‌تر بوده و با تعداد نیروی انسانی کمتری فعالیت کنند. در این راستا، تلاش کردیم که نمونه ارتقا یافته‌ای را با دوستان وزارت دفاع طراحی کرده و این پروژه با نام صیاد تاکتیکی ساخته شد که برد موشک‌های آن تا ۸۰ کیلومتر ارتقا یافت. قرار است برد سامانه صیاد تاکتیکی تا ۱۲۰ کیلومتر نیز افزایش داشته باشد، نمونه‌ای است با تعداد کاربرها و تعداد خودروهای کمتر با توان تحرک بیشتر.


پایان خبر

منبع خبر

اخبار از خبرگزاری های موثق رسمی جمع آوری میشود و ایرانیان نیوز دخل و تصرفی در محتوای خبرها ندارد.