بخش اخبار اقتصادی ایرانیان نیوز :

وی خاطرنشان کرد: در سفری که داشتیم یک توافق بسیار خوبی حاصل شد و سند مهمی بین دو کشور به امضا رسید که بر اساس این سند عملیات اجرایی باقیمانده دو سد خداآفرین و قیزقلعه‌سی با تامین مالی مناسبی که پیش‌بینی شده سرعت خیلی خوبی خواهد گرفت.

وزیر نیرو ادامه داد: در مجموع این دو سد ۱.۷ میلیارد مترمکعب آب را می‌تواند ذخیره و تنظیم کند و همچنین ۲۸۰ مگاوات نیروگاه برق‌آبی روی این دو سد احداث خواهد شد.

محرابیان گفت: در رودخانه‌های مرزی با جمهوری آذربایجان و دیگر کشورها منابع آب مشترک داریم و تلاش می‌کنیم بتوانیم از این ظرفیت به صورت قانونی و عادلانه بهره‌مند شویم.

وی با اشاره به مدل همکاری ایران و آذربایجان در بهره‌مندی از رودخانه ارس افزود: نوع همکاری دو کشور بسیار مناسب بوده و می‌تواند از لحاظ بهره‌برداری و مسائل زیست محیطی برای دیگر کشورها نیز الگو باشد.

وزیر نیرو گفت: این شرایط در میان این رودخانه اغلب از طرف برخی کشورها رعایت نمی‌شود و با توافقاتی که با آن کشورها انجام خواهیم داد، امیدواریم بتوانیم شرایط را بهتر از گذشته کنیم.

وزیر نیرو در سفر به باکو در مذاکرات جداگانه با مقام‌های جمهوری آذربایجان، پروژه‌ها و زمینه‌های همکاری مشترک بین دو کشور را به ویژه در بخش آب و انرژی پیگیری کرد.

منبع خبر

اخبار از خبرگزاری های موثق رسمی جمع آوری میشود و ایرانیان نیوز دخل و تصرفی در محتوای خبرها ندارد.