بخش اخبار اجتماعی ایرانیان نیوز :

تلاش سازمان حفاظت محیط زیست برای احیای جمعیت یوزپلنگ آسیایی

سرپرست معاونت محیط زیست طبیعی وتنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: با توجه به تعداد باقی مانده از جمعیت یوز در طبیعت ایران، زمان برای نجات یوز بسیار اندک است و باید تمام تلاش و امکانات خود را در این مدت زمان محدود برای حفظ یوزپلنگ به کار گیریم.


به گزارش سایت ایرانیان نیوز به نقل از خبرگزاری های جمهوری اسلامی ایران، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان حفاظت محیط زیست؛ با توجه به وضعیت بحرانی یوزپلنگ در کشور و ضرورت انجام اقدامات فوری برای برون رفت از وضعیت موجود برای این گونه، نشست هم اندیشی با حضور مدیران دفاتر ستادی، مشاوران، کارشناسان معاونت محیط طبیعی، کارشناسان انجمن یوزپلنگ ایرانی و نماینده اداره کل حفاظت محیط‌زیست سمنان و تعدادی دیگر از فعالان محیط زیست، ۱۸دی ماه در معاونت طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد. 


حسن اکبری سرپرست معاونت محیط زیست طبیعی وتنوع زیستی در این جلسه با اشاره به حفاظت از بازماندگان یوزپلنگ درمنطقه گفت: با توجه به تعداد بسیار کم باقیمانده از یوز در طبیعت، زمان ما برای نجات یوز بسیار اندک است و باید تمام تلاش و امکانات خود را در این مدت زمان محدود برای حفظ یوزپلنگ به کار گیریم. 


وی ضمن تأکید و توجه بیشتر در منطقه خاطر نشان کرد و گفت: باید با نگاه ویژه‌ای جهت تمرکز حفاظتی منطقه توران و سایر زیستگاه‌ها انجام شود. 


در ادامه این جلسه، نماینده اداره کل محیط زیست استان سمنان از آخرین اقدام‌های انجام شده در منطقه توران در خصوص حفاظت از یوزپلنگ اظهار کرد: جمله اقدام‌های انجام شده می‌توان به خرید سامانه‌های عرفی در توران، نصب تابلوهای هشدار در مسیر تردد یوز در جاده عباس آباد، کاهش محدودیت سرعت مجاز و نتایج پایش‌های دوربین‌های تله‌ای در منطقه با همکاری انجمن یوزپلنگ و نتایج شناسایی یوزها اشاره کرد. 


گفتنی است در این جلسه نمایندگان استان و انجمن یوزپلنگ، به بیان دیدگاه‌ها و پیشنهادات مورد نظرخود پرداختندکه اهم آن به شرح ذیل است: 


-افزایش نیرو و امکانات حفاظتی و ایجاد زمینه حفاظت هوشمند در مناطقی به خصوص در مناطق توران و میاندشت. که ثبت یوز دارند. 


-حفاظت از کریدورهای یوزپلنگ حدفاصل مناطق میاندشت و توران که در قالب ایجاد مناطق شکارممنوع و یا قرق‌های خصوصی می‌توان به این مهم دست یافت. 


-مناطق پیرامونی مناطق توران (شمال و شرق منطقه) و خوش‌ییلاق نیاز به پایش و افرایش نیرو و امکانات حفاظتی دارند. 


-خرید سامانه‌های عرفی در مناطق توران و میاندشت یکی دیگر از اقدام‌های ضروری است، ضمن اینکه خالی کردن منطقه توران از شترها بسیار ضروری و مورد تاکید است. 


-تهدیدات یوز از جمله سگ‌های گله، وجود شتر در زیستگاه‌ها و حتی سایر گوشتخواران هم بوم از جمله گرگ در زیستگاه‌های یوز مدیریت شوند. 


-موضوع امکان‌سنجی ارتقاء سطح حفاظتی منطقه حفاظت شده توران در دستور کار قرار گیرد و حتی ایجاد مناطق جدید و یا ارتقاء سطح حفاظتی در سایر زیستگاههای یوز برای جلوگیری از دخل و تصرف‌های بیشتر بررسی شده و به دفتر زیستگاه‌ها اعلام شود. 


-برای مدیریت دام‌های اهلی در مناطق و جلوگیری از صدورمجوزهای معادن در مناطق ضروری است از کمک و ظرفیت سایر دستگاه‌ها (طرح موضوع در کارگروه معادن و…) استفاده شود. 


-موضوع هم افزایی بین تمامی ذینفعان برای بهبود وضعیت یوزپلنگ مورد تاکید قرار گرفت. 


-با توجه به اینکه یوزها رفتارهایی دارند مبنی بر خروج از مناطق حفاظت شده، لذا ضروری است مناطق پیرامونی زیستگاه‌های منبع و آزاد، موضوع آموزش جوامع محلی، دامداران و شکارچیان به طور جدی دنبال شود و مدیریت مشارکتی در مناطق پیرامونی برای حفاظت از یوز پیگیری شود. 


– موضوع تکثیر در اسارت یوز با توجه به جمعیت محدود در طبیعت به صورت فرصت طلبانه دنبال شود و از بودجه و امکانات حفاظت در زیستگاه‌های طبیعی برای این موضوع هزینه نشود. 


-موضوع تعامل با سایر دستگاه‌ها و دستیابی به منابع مالی برای حفاظت از یوز از این طریق نیز از دیگر موارد پیشنهادی بودند.


پایان خبر

منبع خبر

اخبار از خبرگزاری های موثق رسمی جمع آوری میشود و ایرانیان نیوز دخل و تصرفی در محتوای خبرها ندارد.