بخش اخبار اقتصادی ایرانیان نیوز :


یک استاد دانشگاه پاسخ داد:
یک استاد دانشگاه گفت؛ طبق نقشه های اقلیمی تقریبا در تمام کشور وضعیت فرانرمال خواهیم داشت ‌و‌ بیش از معمول بارندگی دریافت خواهند کرد.


اوضاع آب خوب می‌شود؟

مهدی قمشی در گفت و‌گو با خبرنگار اقتصادی سایت ایرانیان نیوز به نقل از خبرگزاری های جمهوری اسلامی ایران،، در ارزیابی پیش بینی افزایش بارندگی در سال آبی جاری و تاثیر آن بر رفع تنش‌های آبی اظهار داشت: قطعا این بارندگی ها می‌تواند نویدبخش اوضاع بهتری برای تامین آب باشد البته پارسال هم در اغلب نیمه غربی کشور شرایط بارندگی خوب بود و سال تقریبا نرمال و تاحدی بالاتر از نرمال را داشتند.

وی افزود؛ پیش بینی بارندگی های امسال نشان می دهد شرایط بارش نرمال و‌ فراتر از نرمال همه کشور را در بر می گیرد به طوری که طبق مدلها حوضه کرخه که یکی از بدترین حوضه‌های سال های گذشته بوده و بحران‌های مختلفی داشته؛ امسال بارندگی خوبی خواهد داشت.

این کارشناس حوزه آب گفت: دغدغه ای که وجود دارد اینکه ممکن است بارندگی ها سیل آسا باشد که باید مراقبت و مدیریت شود تا مردم آمادگی سیلاب  را داشته باشند و در مسیر رودخانه ها هم سیلاب به نحوی مدیریت شود که آب مازاد هدر نرود چون غالب کشور ما در شرایط خشکسالی است؛ باید بتوانیم آب را نگهداریم، خوشبختانه حجم مخازن هم در مسیرهایی مثل کرخه، کارون، دز، زاینده رود را داریم بنابراین این‌ توانایی وجود دارد که سیلاب به خوبی مدیریت شود.

به گفته وی؛ با این بارش‌ها تاحدی اوضاع آبهای زیرزمینی بهبود پیدا خواهد کرد و هم اینکه مخازن خالی که سالها خالی و کم آب بوده اند می توانند آبگیری داشته باشند، ما اکنون‌ در سد کرخه حدود ۴ میلیارد متر مکعب حجم خالی داریم که بخوبی می تواند آبگیری داشته و نیاز آبی دو سال بعد از امسال را پوشش دهد.

این استاد دانشگاه شهید چمران گفت: مخازن خیلی سدهای کشور در حد نیمه و کمتر پر هستند امسال فرصت آبگیری دارند و نگرانی بابت سیل در رودخانه ها و بالاآمدگی آب نداریم چون حجم مخازن بسیاری از سدها خالی است اما در هر حال این امکان هم وجود دارد در شهرها ‌‌و مسیرهای  بالادست سیل اتفاق بیفتد.

وی بیان داشت: طبق نقشه‌های اقلیمی تقریبا در تمام کشور وضعیت فرانرمال خواهیم داشت ‌و‌ بیش از معمول بارندگی دریافت خواهند کرد البته امیدواریم این بارندگی‌ها که احتمال پیش بینی وقوع آنها در حد ۷۰ درصد است؛ محقق شود، اما در هر صورت در صورت وقوع بارندگی نرمال در کل کشور؛ میزان بارندگی سالیانه در مناطق شرقی و مرکزی کشور مثل سیستان ‌بلوچستان، یزد و کرمان  پایین است یعنی در حالت نرمال هم بارش کمی دریافت خواهند کرد و ممکن است همچنان خشکسالی نسبی را داشته باشند.

نرم افزار موبایل سایت ایرانیان نیوز به نقل از خبرگزاری های جمهوری اسلامی ایران،

نرم افزار موبایل سایت ایرانیان نیوز به نقل از خبرگزاری های جمهوری اسلامی ایران،

نرم افزار موبایل سایت ایرانیان نیوز به نقل از خبرگزاری های جمهوری اسلامی ایران،


تلگرام خبر


منبع خبر

اخبار از خبرگزاری های موثق رسمی جمع آوری میشود و ایرانیان نیوز دخل و تصرفی در محتوای خبرها ندارد.