بخش اخبار اقتصادی ایرانیان نیوز :

محسن روزبهانی؛ فعال اقتصادی  در جزیره کیش به «سایت ایرانیان نیوز به نقل از خبرگزاری های جمهوری اسلامی ایران،» گفت»: شرایط اقتصادی کیش در شهریورماه خوب نبود. تعداد پروازها کم است، نرخ بلیط پروازها زیاد است و تعداد مسافران نیز اندک است.

او افزود: تورم، افزایش هزینه خدمات سفر، هزینه حمل و نقل و نرخ بلیط پروازها موجب شده که در جزیره کیش رکود اقتصادی در تمامی اصناف مشاهده شود. حیات و ممات ما از مسافران می‌گذرد. اگر مسافران نباشند فروشی هم در کار نخواهد بود.

این عضو هیات مدیره جامعه بازاریان کیش تاکید کرد: ناوگان هوایی کشور اکثریت پروازهای خود را به سمت ترکیه و دبی و عراق اختصاص دادند.

او با تاکید براینکه ایرلاین‌های پروازهای خروجی و داخلی جدا نیستند، بیان کرد: کیش‌ایر هم پرواز برای ترکیه دارد و هم کیش. دیگر ایرلاین‌ها نیز همین روال را در پیش گرفته و بیشتر پروازهای خود را به مقاصد خارجی اختصاص داده‌اند.

مرغ همسایه غاز است

روزبهانی گفت: مرغ همسایه غاز است. مردم سفرهای خارجی را به مقاصد داخلی ترجیح می‌دهند، در صورتی که کیش می تواند بهترین مکان و با توجه به زیبایی خدادادی که دارد و با ایجاد زیرساخت های مناسب بهترین مکان برای گردشگری می باشد زیباترین مناظر را دارد. امکانات تفریحی و ورزشی آن بی‌نظیر است. مشکل

او در عین حال معتقد است که زیرساخت‌های کیش تکمیل نبوده و خدمات شهری ظرفیت تعداد زیاد مسافر در کیش را ندارد. روزبهانی گفت: دولت چه کار کرده است؟ نه زیرساخت‌های آب و برق را تکمیل کرده و نه گاز و دیگر خدمات شهری را. ما منبع گاز داریم اما برقمان از گازوئیل تامین می‌شود.

روزبهانی گفت: مشکل اینجاست که زیرساخت‌های حمل و نقلمان نیز ناقص است. تنها راه سفر به کیش، پرواز است و نه زیرساخت‌های زمینی و دریایی مناسب نداریم و نه امکان تردد جاده‌ای. اگر زیرساخت‌ها را تکمیل کنند، می‌توان از بندرعباس به کیش از طریق دریایی تردد کرد اما آن‌هم زیرساخت‌هایش کامل نیست.

او افزود: کیش را مانند کالای تجاری می‌نگرند. در صورتی که کیش می‌تواند یکی از بهترین مقاصد گردشگری کشور باشد . دولت برای سفرهای زیارتی و سیاحتی ارز دولتی اختصاص می‌دهد، کجای دنیا چنین است؟ ارز دولتی برای پژوهشگر است، برای بیمار است که سفر درمانی دارد و برای دانشجو  نه هر سفری.

روزبهانی با تاکید براینکه کیش یک پروژه ملی است، بیان کرد: باید برروی کیش سرمایه‌گذاری جدی صورت بگیرد. باید هدفگذاری شده و درآمدزایی ایجاد شود او گفت: مدام علیه کیش هجمه وارد می‌کنند.

اکثریت مزیتهای کیش را به عنوان منطقه آزاد بودن را یدک میکشند و اینک فقط اسمی مانده و دیگر هیچ.

تغییر پی در پی مدیران نیز دستمایه آسیبهای اقتصادی در منطقه شده که هیچ تصمیم کلان و بلند مدت نمی شود گرفت و کار مدیران به روزمرگی رسیده است.

بنابراین باید تدبیری اندیشید تا مدیران با آرامش و بدون استرس روی برنامه ها و هدفگذاری های منطقه متمرکز کنند.  

 

منبع خبر

اخبار از خبرگزاری های موثق رسمی جمع آوری میشود و ایرانیان نیوز دخل و تصرفی در محتوای خبرها ندارد.