بخش اخبار اقتصادی ایرانیان نیوز :

تفاهمنامه با کشورهای همسایه برای برداشت از ذخایر خزر/ جزییات فروش نفت توسط اشخاص


به گزارش خبرنگار اقتصادی سایت ایرانیان نیوز به نقل از خبرگزاری های جمهوری اسلامی ایران،، محسن خجسته مهر در جمع خبرنگاران درباره وضعیت میادین گازی و احتمال واردات اظهار داشت: کشور ما دومین دارنده ذخایر گاز جهان است که برداشت از این ذخایر مستلزم سرمایه گذاری است، طرح های بالادست نفت به همان میزان که زمان بر و سرمایه بر هستند درآمدزا نیز هستند. هر طرح بالادست بین ۵ تا ۷ سال زمان می برد.


وی افزود: ما در آغاز دولت تصمیم و برنامه مهمی جهت شروع و اجرای طرحهای توسعه ای میادین گازی در دستور کار قرار داده و در حال اجرا هستیم.


مدیر عامل شرکت ملی نفت با بیان اینکه توسعه فاز ۱۱ یک اقدام کارامد، منحصر به فرد و کم نظیر بوده است، گفت: بزودی تولید از فاز ۱۱ پارس جنوبی آغاز می شود.


وی با بیان اینکه توسعه فاز اول میدان گازی کیش در مرحله اجرا است، خاطرنشان کرد: ۲ دکل حفاری در حال جابجایی هستند، کالاها آماده هستند، کار حفاری فاز اول سال آینده به اتمام می رسد.


خجسته مهر افزود: اکنون در مرحله سفارش کالای ۲۰۰ کیلومتر ار خط اول انتقال هستیم. همچنین مطالعات پایه فاز ۲، ۳ و ۴،آغاز شده است.


وی با بیان اینکه مطالعات پارس شمالی آغاز شده، گفت: برای اولین بار برای طرحهای جدید ۱۱۰۰ کیلومتر خط لوله به ارزش یک میلیارد دلار توسط شرکتهای ایرانی ساخته می شود. برای فاز ۲، ۳ و ۴ پارس شمالی از ظرفیت داخلی استفاده می کنیم. 


وی تاکید کرد: تولید کاز در مناطق نفت مرکزی نیز شروع شده است.


وی همچنین گفت: مذاکرات با کشورهای همسایه برای واردات و سوآپ گاز ادامه دارد.


خجسته مهر در پاسخ به سایت ایرانیان نیوز به نقل از خبرگزاری های جمهوری اسلامی ایران، درباره برداشت از میادین نفتی و گازی خزر گفت: شرکت نفت خزر تفاهم‌نامه هایی با کشورهای همسایه دارد، کارهای مهمی در زمینه اکتشاف، لرزه نگاری در ساختارهای زمین شناسی و اکتشافی در حال انجام و برنامه ریزی است.


وی در پاسخ به دیگر سوال سایت ایرانیان نیوز به نقل از خبرگزاری های جمهوری اسلامی ایران، درباره فروش نفت توسط اشخاص و ارگان‌ها خاطرنشان کرد: به طور کلی امکان تهاتر نفت خام وجود دارد و مصوبه قانونی وجود دارد، شرکت ملی نفت نیز مصوبه قانونی که در خصوص فروش نفت است، عمل می کند.


وی درباره تحقق نفت ۸۵ دلاری و فروش ۱.۴ میلیون بشکه ای در بودجه ۱۴۰۲ تاکید کرد: این مقادیر در دولت بررسی می شود و هرچه در لایحه ۱۴۰۲ باشد تبعیت می کنیم.


 


پایان خبر

منبع خبر

اخبار از خبرگزاری های موثق رسمی جمع آوری میشود و ایرانیان نیوز دخل و تصرفی در محتوای خبرها ندارد.