بخش اخبار اجتماعی ایرانیان نیوز :

واکنش نظام وظیفه عمومی فراجا به پیشنهاد محدودیت‌های بیشتر برای مشمولان غایب/توضیح درباره تعویض کارت‌های قدیمی

رییس سازمان وظیفه عمومی فراجا توضیحاتی را درباره تعویض کارت های قدیمی سربازی ارائه کرد.


«سردار تقی مهری» رییس نظام وظیفه عمومی فراجا در گفت و گو با خبرنگار سایت ایرانیان نیوز به نقل از خبرگزاری های جمهوری اسلامی ایران، با بیان اینکه سه میلیون مشمول غایب داریم گفت: از کل مشمولان تنها ۱۴ درصد افرادی هستند که به سربازی نیامده‌اند و ۸۵ درصد به سربازی آمده‌اند و وضعیت خدمت آن‌ها هم تعیین تکلیف شده‌اند این ۱۴ درصد هم حدود ۳ میلیون نفر را شامل می‌شوند.


وی ادامه داد: در حال حاضر محدودیت‌هایی مانندعدم پرداخت تسهیلات بانکی به مشمولان غایب نیز وجود دارد اما مشمولان غایب یک سری خدمات را مانند یارانه و… دریافت می‌کنند.


رییس نظام وظیفه عمومی فراجا درباره برخی پیشنهادات مبنی بر ایجاد محدودیت‌های بیشتر برای مشمولان غایب خاطرنشان کرد: پیشنهادات زیادی مطرح می‌شود. ما در سازمان وظیفه عمومی تابع مقررات و قوانینی هستیم که به ما ابلاغ می‌شود. شاید این عدد سه میلیون که درخصوص مشمولان غایب مطرح می‌شود همه‌شان هم غایب نباشند و باید پالایش دقیق صورت بگیرد.


وی ادامه داد: ممکن است کسی کارت خدمت قدیمی دارد و هنوز برای تعویض کارت قدیمی و دریافت کارت هوشمند اقدام نکرده باشد وقتی این افراد مراجعه کنند برای ما مشخص می‌شود و پالایشی صورت می‌گیرد. افرادی که دارای کارت پایان خدمت قدیمی یا کاغذی هستند اگر برای هوشمندسازی اقدام کنند قطعا از این آمار که ما در حال حاضر داریم کمتر می‌شود.


رییس نظام وظیفه عمومی فراجا خاطرنشان کرد: از سال ۹۰ قانون مشخص کرد تمام کارت‌ها تجمیع شده و وسط سازمان وظیفه عمومی صادر شود و این اقدام از همان سال در حال اجرا است.


سردار مهری تصریح کرد: در حال حاضر تعدادی از افراد همچنان دارای کارت‌های قدیمی هستند و این افراد هم باید برای هوشمند کردن کارت‌هایشان اقدام کنند. گاهگاهی ما با این مواجه هستیم که افرادی که دارای کارت‌های قدیمی هستند به ما مراجعه می‌کنند هیچ منعی هم برای این افراد وجود ندارد، می‌توانند به پلیس +۱۰ مراجعه کرده و از طریق یگان مربوطه صحت‌سنجی می‌شود و اگر تایید شود برای آن‌ها کارت صادر می‌شود.


وی در پاسخ به این سوال که آماری از کارت‌های تعویض نشده دارید، ادامه داد: تعداد این افراد به نسبت سال‌های گذشته کم شده است چراکه از سال ۹۰ برای همه سربازان کارت هوشمند صادر می‌شود افرادی که تا پیش از سال ۹۰ کارت دریافت کرده‌اند مراجعه می‌کنند و به آن‌ها خدمات داده می‌شود.


رییس سازمان وظیفه عمومی فراجا درباره سربازان فراری تصریح کرد: تعداد سربازان فراری کم است. سازمان قضایی نیروهای مسلح برای این افراد تخفیفات ویژه نیز در نظر گرفته‌اند و این موارد از سوی ستاد کل نیز مطرح شده است.


سردار مهری خاطرنشان کرد: سربازان فراری که قصد دارند برای ادامه خدمت سربازی اقدام کنند هیچ محدودیتی برای آن‌ها نیست و قطعا فرماندهان تعامل را با این افراد دارند و همچنین سازمان قضایی نیروهای مسلح با این افراد تعامل دارند و چندین بار هم سازمان قضایی در مصاحبه‌هایی این را اعلام کرده‌اند که با ساده‌ترین و سهل‌ترین روش این افراد را دوباره به خدمت سربازی باز می‌گردانند.


پایان خبر

منبع خبر

اخبار از خبرگزاری های موثق رسمی جمع آوری میشود و ایرانیان نیوز دخل و تصرفی در محتوای خبرها ندارد.