بخش اخبار اقتصادی ایرانیان نیوز :

معاون وزیر صمت و رئیس کل سازمان توسعه تجارت تاکید کرد: مردم نگران نباشند به اندازه دو برابر میزان مصرف سال گذشته ثبت سفارش برای واردات آیفون در دو ماه امسال انجام شده است.

به گزارش سایت ایرانیان نیوز به نقل از خبرگزاری های جمهوری اسلامی ایران،، علیرضا پیمان‌پاک امروز در حاشیه همایش مشترک بازرگانی ایران و روسیه در جمع خبرنگاران، درخصوص حذف ارز ۴۲۰۰ برخی کالاها گفت: قرار نیست ارز یارانه‌دار برای واردات کالاهای لوکس و مصرفی مانند گوشی تلفن همراه آیفون اختصاص یابد.

وی با انتقاد از انتشار خبر کذب ممنوعیت واردات گوشی آیفون اظهار داشت: حال امسال در دوماه اول دوبرابر بیش از نیاز کل کشور در سال گذشته ثبت سفارش برای واردات گوشی آیفون انجام گرفته است. بنابراین مردم نگران نباشند و به اندازه کافی از این نوع محصول وارد خواهد شد و فریب فضاسازی برخی از دلالان و واردکنندگان مبنی بر ممنوعیت واردات گوشی آیفون را نخورند.

معاون وزیر صمت در مورد اصلاح آئین‌نامه واردات ته‌لنجی نیز تصریح کرد: این آئین‌نامه در دولت تهیه شده و به زودی اصلاح می‌شود، اما نباید انتظار داشت همه مواردی که در سالهای گذشته مشکل داشته، ظرف سه ماه در دولت به سرانجام برسد.

پیمان‌پاک با بیان اینکه با توجه به ذخایر استراتژیک محصولات غذایی و واردات مناسب مشکلی در کشور نداریم، خاطرنشان کرد: البته در کشورهای دنیا در دو سه ماهی که به فصل برداشت مانده است، ممکن است مشکلاتی ایجاد شود، اما در کشور ما با توجه به ذخایر مناسب استراتژیک و واردات به اندازه کافی مشکلی از نظر ذخایر نداریم.

وی ادامه داد:‌ در صورتی که موافقتنامه تعرفه ترجیحی امضا شود، توسعه تجارت بین ایران و روسیه گسترش پیدا می‌کند.

به گفته رئیس کل سازمان توسعه تجارت،‌ ۷۰ تا ۸۰ درصد نیاز کشور خریداری شده و ذخیره داریم و بنابراین مشکلی برای ذخایر و کالاهای اساسی در کشور وجود ندارد.

پیمان‌پاک در مورد متصل نبودن سیستم گمرک به سامانه جامع تجارت ابراز داشت:‌ این مشکل از قبل وجود داشته، اما وزارت اقتصاد تلاش می‌کند، به زودی سامانه گمرک را به سامانه جامع تجارت متصل کند. 

وی در مورد سؤالی مبنی بر حجم مبادلات تجاری کشور در دو ماه گذشته بیان کرد: چون سامانه گمرک به سامانه جامع تجارت متصل نشده، رقم دقیق را نمی‌دانم، اما اگر این سامانه به صورت آنلاین متصل شود، می‌توان رقم دقیق اعلام کرد. در حال حاضر براساس گزارش‌های سه ماهه گمرک، حجم تجارت کشور اعلام می‌شود.

معاون وزیر صمت در مورد حجم تجارت ایران و روسیه یادآور شد:‌ این رقم در حال حاضر ۴.۱ میلیارد دلار است و اگر زیرساخت‌ها و شرایط فراهم شود، ظرف یکی دو سال آینده حجم تجارت ایران و روسیه به ۱۰ میلیارد دلار می‌رسد. 

پیمان‌پاک در پاسخ به سوالی در مورد چرایی واردات کالاهای مصرفی مانند مربا به کشور با وجود داشتن نمونه مشابه خارجی عنوان کرد: براساس قوانین، واردات کالاهای مصرفی برای تولید داخل ممنوع است، اما در مورد مربا که ارزش سه میلیون دلار وارد شده است، در واقع کنسانتره میوه‌های گرمسیری تحت عنوان مربا وارد شده که البته آن هم می‌تواند به عنوان مواد مصرفی سایر صنایع غذایی استفاده شود.

وی افزود: واردات سه میلیون دلار در مقایسه با کل واردات ۵۰ میلیارد دلاری رقم قابل توجهی نیست. 

رئیس سازمان توسعه تجارت در مورد دیپلماسی اقتصادی دولت گفت: دولت قبل دیپلماسی اقتصادی را تعطیل کرده بود، اما این دولت دیپلماسی اقتصادی را به صورت همه‌جانبه آغاز کرده است. در این زمینه رئیس‌جمهور با سفر به روسیه، عمان، قطر و کشورهای همسایه این علامت را به کشورهای دیگر می‌دهد که وقتی مقام اول اجرایی کشور بر توسعه تجارت با کشورها اهمیت می‌دهد، آنها نیز در این زمینه اهمیت خواهند داد و توسعه مبادلات انجام خواهد شد.

پیمان‌پاک با تاکید بر اینکه وظیفه اتاق‌های بازرگانی است که اتاق‌های مشترک بازرگانی در کشورهای هدف ایجاد کند، اظهار داشت: ما به عنوان سازمان توسعه تجارت هم زمینه ارتباط تجاری با کشورهای دیگر را دنبال می‌کنیم و هم پیگیر ایجاد اتاق‌های مشترک بازرگانی در کشورهای مقصد هستیم، در حالی که این وظیفه اتاق‌های بازرگانی است.

وی در مورد واردات کالاهای مصرفی تصریح کرد: برخی از واردکنندگان می‌خواهند از جیب ملت و ارز یارانه‌دار به واردات کالاهای مصرفی اقدام کنند و با قیمت دلار آزاد بفروشند، در حالی که ارز نیمایی برای واردات نهاده‌های تولید و مواد اولیه و ماشین‌آلات باید اختصاص یابد که در این زمینه ۷۰ تا ۸۰ درصد ارز نیمایی هم به این کالاها اختصاص می‌یابد.

منبع خبر

اخبار از خبرگزاری های موثق رسمی جمع آوری میشود و ایرانیان نیوز دخل و تصرفی در محتوای خبرها ندارد.