بخش اخبار اقتصادی ایرانیان نیوز :

شتاب‌بخشی در اجرای طرح توسعه ۲۸ مخزن

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران بر ضرورت شتاب‌بخشی در اجرای طرح توسعه ۲۸ مخزن تأکید کرد: نفت علاوه بر اجرای پروژه‌های توسعه‌ای، به تمام تعهدات خود در زمینه مسئولیت‌های اجتماعی مناطق نفت‌خیز عمل می‌کند.


به گزارش سایت ایرانیان نیوز به نقل از خبرگزاری های جمهوری اسلامی ایران، به نقل از شرکت ملی نفت ایران، محسن خجسته‌مهر در نشست بررسی مشکلات شهر مسجدسلیمان که با حضور رئیس و اعضای کمیسیون انرژی مجلس در محل دانشگاه آزاد اسلامی شهرستان مسجدسلیمان برگزار شد، با تأکید بر شتاب‌بخشی به اجرای پروژه‌های EPD و EPC، در قالب طرح توسعه ۲۸ مخزن، اظهار کرد: ارزش سرمایه‌گذاری که برای توسعه پنج مخزن کبود، بالارود، لالی آسماری، لالی بنگستان و زیلایی که در حوزه فعالیت شرکت نفت و گاز مسجد سلیمان است، حدود ۵ هزار میلیارد تومان است که بخشی از آن انجام شده است. 


وی افزود: در نشست‌هایی که با مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب برگزار شد، موانع و مشکلات پیش‌روی پیمانکاران در حوزه‌های مختلف از جمله تأمین کالا و پرداختی‌ها مورد بحث و بررسی قرار گرفت. امیدواریم با مرتفع شدن موانع شاهد شتاب در اجرای پروژه‌های EPD و EPC باشیم. 


اجرایی شدن فاز دوم میدان مسجدسلیمان


معاون وزیر نفت با اشاره به توافق‌نامه امضا شده با بنیاد مستضعفان و شرکت انرژی گستر به منظور توسعه فاز دوم میدان نفتی مسجدسلیمان به ارزش ۴۰۰ میلیون دلار، گفت: هم‌اکنون مطالعات این طرح توسعه‌ای و تهیه نقشه آن در حال انجام است، حفر ۱۵ حلقه چاه، بازسازی و نوسازی برخی تأسیسات و انجام لرزه‌نگاری سه‌بعدی از ویژگی‌های این طرح است.


به گفته خجسته‌مهر، طرح توسعه فاز دوم میدان مسجدسلیمان از جمله طرح‌هایی است که ظرفیت‌های جدیدی از نوع مسئولیت‌های اجتماعی و آبادانی را به همراه دارد و از جمله طرح‌های اولویت‌دار و جدی نفت به شمار می‌رود. 


وی اظهار امیدواری کرد که طرح توسعه‌ای مسجدسلیمان حداکثر تا پایان امسال وارد فاز اجرایی شود. با اجرای این پروژه، ضمن نگهداشت توان تولید فعلی، بخشی از میدان موسوم به یال شمالی که از گذشته تاکنون توسعه نیافته است، توسعه می‌یابد.


بیمارستان نفت در مسجدسلیمان


معاون وزیر نفت با بیان اینکه شرکت ملی نفت ایران تخصیص ۷۰۰ میلیون یورو اعتبار را برای بازسازی و نوسازی تأسیسات پیش‌بینی کرده است، تصریح کرد: بخش عمده‌ای از این اعتبار به مناطق نفت‌خیر جنوب تعلق می‌گیرد که با برنامه‌ریزی مدیرعامل این شرکت به طور قطع اجرای پروژه‌های مرتبط با میدان مسجد سلیمان و نوسازی تأسیسات قدیمی شتاب می‌گیرد. 


خجسته‌مهر توضیح داد: بازسازی و نوسازی صرفا به معنای تغییر تأسیسات نیست بلکه به منظور کاهش آلایندگی‌هایی است که به دلیل قدیمی‌بودن این تأسیسات وجود دارد از این رو در کنار بازسازی و نوسازی  رسیدگی به مباحث زیست محیطی نیز مطرح است.


وی با بیان اینکه هیچ مشکلی برای تخصیص منابع مالی مورد نیاز برای تکمیل بیمارستان مسجدسلیمان وجود ندارد، اظهار کرد: مصوبه هیئت مدیره اخذ شده و مطالعات نیز از سوی سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت در حال انجام است. 


مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران افزود: برای تکمیل بیمارستان مسجدسلیمان هر منبعی لازم باشد تخصیص می‌دهیم کما اینکه بخشی نیز تخصیص داده شده است. در ضمن با توجه به پیشرفت کار و مطالعات انجام شده به نظر می‌رسد بتوانیم از مهرماه امسال فعالیت‌های اجرایی را آغاز کنیم. 


عمل به تمام تعهدات


خجسته‌مهر با بیان اینکه شرکت ملی ایران به تمامی تعهدات خود از جمله تعهدات مربوط به سفر رئیس جمهوری، تعهدات حوزه مسکن و مسئولیت‌های اجتماعی عمل می‌کند، اظهار کرد: شرکت نفت مکلف به تأمین منابع مالی این تعهدات است، ضمن اینکه درخواست می‌شود که پروژه‌ها و ریزپروژه‌های مرتبط به این تعهدات شتاب بگیرند. 


وی با تأکید بر این موضوع که سهم اشتغال بومی نباید نادیده گرفته شود، اظهار کرد: در زمان اجرای پروژه‌ها حداکثر اشتغال در هر استانی باید متعلق به بومی‌های منطقه باشد مگر در مواردی که مشاغل تخصصی است تنها در این صورت به کارگیری نیروهای غیربومی قابل درک و بلا اشکال است. 


معاون وزیر نفت افزود: نه تنها در اشتغال باید از نیروهای بومی منطقه استفاده کرد بلکه هر جا نیاز به خدمت، تجارت، فعالیت‌های عمرانی و … هم بود باید استفاده از این نیروهای انسانی در اولویت باشد؛ حتی لازم است که این موارد در قراردادهایی که با پیمانکاران منعقد می‌شود لحاظ شود و عدول از آن با اعمال جریمه برای پیمانکاران همراه باشد.


بر اساس این گزارش، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، مدیرعامل شرکت ملی گاز، رئیس و اعضای کمیسیون انرژی مجلس، مدیران ارشد نفت و مدیران ارشد وزارت نیرو و نفت امروز با حضور در استان خوزستان مشکلات و مسایل شهرهای مسجد سلیمان، لالی، هفتکل و اندیکا را بررسی کردند.


پایان خبر

منبع خبر

اخبار از خبرگزاری های موثق رسمی جمع آوری میشود و ایرانیان نیوز دخل و تصرفی در محتوای خبرها ندارد.