بخش اخبار اقتصادی ایرانیان نیوز :

افزایش ۶۰۰ میلیون دلاری صادرات ایران به آفریقا / در آستانه دستیابی به رکورد صادرات ۱ میلیارد دلاری ایران به کشورهای آفریقایی

مدیرکل دفتر عربی آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به افزایش ۶۰۰ میلیون دلاری صادرات ایران به آفریقا گفت: آمارهای منتشره نشان می‌دهد در ۹ ماهه ابتدای سال ۱۴۰۰ صادرات ایران به قاره آفریقا با افزایش ۱۹۹ درصدی نسبت به مدت مشابه در سال ۱۳۹۹ به ۹۱۲ میلیون دلار رسید.


به گزارش سایت ایرانیان نیوز به نقل از خبرگزاری های جمهوری اسلامی ایران، از سازمان توسعه تجارت ایران، فرزاد پیلتن با اشاره به افزایش ۶۰۰ میلیون دلاری صادرات ایران به آفریقا گفت: آمارهای منتشره نشان می‌دهد در ۹ ماهه ابتدای سال ۱۴۰۰ صادرات ایران به قاره آفریقا با افزایش ۱۹۹ درصدی نسبت به مدت مشابه در سال ۱۳۹۹ به ۹۱۲ میلیون دلار رسید.


وی با اعلام خبر گفت: در میان طرف‌های عمده صادراتی ایران به آفریقا طی مدت مذکور کشور غنا با ۲۹۲ میلیون دلار، رتبه ۱، آفریقای جنوبی با ۱۶۹ میلیون دلار، رتبه ۲، نیجریه با ۸۵ میلیون دلار، رتبه ۳، سودان با ۷۲ میلیون دلار، رتبه ۴ و الجزایر با ۶۷ میلیون دلار، رتبه ۵ را کسب کرده‌اند.


مدیرکل دفتر عربی آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران افزود: همچنین کشورهای کنیا با ۵۷ میلیون دلار، موزامبیک با ۵۵ میلیون دلار، تانزانیا با ۴۹ میلیون دلار و سومالی با ۱۸ میلیون دلار و ساحل عاج با ۱۴میلیون دلار به ترتیب رتبه‌های ۶ تا ۱۰ طرف‌های صادراتی ایران در قاره آفریقا را به خود اختصاص داده‌اند.


وی ادامه داد: همچنین طی مدت مذکور ۴۰ میلیون دلار از کشورهای آفریقایی کالا به ج.ا.ایران وارد شده است.


پیلتن همچنین گفت: پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال ۱۴۰۰ رکورد صادرات ۱ میلیارد دلاری به قاره آفریقا در سال ۱۴۰۰ محقق شود.


وی ادامه داد: با توجه به‌ اینکه قرار است ستاد آفریقا به ریاست معاون اول رئیس جمهور در آینده نزدیک برگزار شود، انتظار می‌رود با تصویب پیشنهادات کمیسیون اقتصادی ستاد آفریقا و تحولات جدید در سیاستگذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌های مربوط به توسعه روابط تجاری ایران و قاره آفریقا صورت گرفته و در سال‌های آتی امکان دستیابی به رکوردهای جدید و تحقق اهداف جدید در زمینه توسعه صادرات به قاره آفریقا فراهم شود.


مدیرکل دفتر عربی آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران خاطر نشان ساخت: بررسی‌ها حکایت از ظرفیت ۵ میلیارد دلاری افزایش روابط اقتصادی و تجاری با کشورهای آفریقایی دارد.


پایان خبر

منبع خبر

اخبار از خبرگزاری های موثق رسمی جمع آوری میشود و ایرانیان نیوز دخل و تصرفی در محتوای خبرها ندارد.