بخش اخبار اجتماعی ایرانیان نیوز :

طراحی الگوی ورزشی بومی‌سازی شده بر اساس مبانی طب‌ایرانی

مدیر کل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از تدوین الگوی ورزشی بومی بر اساس مبانی طب ایرانی خبر داد.


به گزارش سایت ایرانیان نیوز به نقل از خبرگزاری های جمهوری اسلامی ایران، به نقل از وبدا، نفیسه حسینی یکتا، مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت با اشاره به این‌که ورزش در طب ایرانی یکی از مهم‌ترین اصول شش‌گانه حفظ سلامتی است؛ گفت: حکمای بزرگ طب‌ایرانی همچون بوعلی سینا، حکیم جرجانی، عقیلی شیرازی و علاءالدوله رازی ورزش را مهم‌ترین عامل حفظ و ارتقاء سلامتی برشمرده‌اند. 


وی افزود: در صورتی که ورزش به صورت اصولی و صحیح انجام بگیرد مقوّی و اصلاح کننده بدن است. در منابع طب ایرانی علاوه بر توصیه کلی به ورزش در خصوص مبانی و اصول ورزش، نوع، زمان و میزان ورزش و اقدامات قبل و بعد از آن نیز توصیه‌هایی وجود دارد. 


حسینی یکتا اظهار داشت: کارگروه ورزش دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت به دلیل اهمیت ورزش در سلامت مردم، از سال گذشته تاکنون طراحی و تدوین الگوی ورزشی بومی‌سازی شده بر اساس مبانی طب‌ایرانی را در دست تهیه دارد. این کارگروه متشکل از متخصصین طب ایرانی و متخصصین مرتبط با حوزه ورزش می‌باشد که با نگاهی جامع و با در نظر گرفتن تمام زوایای این موضوع، همچنین با احاطه بر هر دو حوزه دانش طب ایرانی و طب رایج، این مهم را در دستور کار دارد. 


مدیر کل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت با بیان این که در طب‌ایرانی، سلامت روح و روان به اندازه سلامت جسم در حفظ تندرستی افراد نقش دارد، تصریح کرد: حکمای بزرگ ما همچون ابن‌سینا ورزشی را مناسب می‌دانند که علاوه بر جسم، بعد روحانی را نیز در نظر بگیرد؛ لذا الگوی ورزشی بومی ما نیز بر همین اساس طراحی و تدوین شده است و جنبه‌های ملی، مذهبی و حماسی مرتبط با تمدن کشور عزیزمان هم در آن قرار داده شده است. 


وی افزود: این الگوی ورزشی، کوتاه مدت و بدون نیاز به امکانات طراحی شده تا همه افراد با شرایط جسمی، مزاجی و شغلی مختلف بتوانند در بین کارهای روزانه و در هر زمان و مکانی بتوانند آن را انجام دهند.


پایان خبر

منبع خبر

اخبار از خبرگزاری های موثق رسمی جمع آوری میشود و ایرانیان نیوز دخل و تصرفی در محتوای خبرها ندارد.