بخش اخبار اجتماعی ایرانیان نیوز :

استفاده از سامانه‌های الکترونیک با هدف توسعه خدمات زندانبانی توسعه می‌یابد

رئیس سازمان زندان‌ها در دیدار با اعضای هیات علمی دانشگاه جامع امام حسین(ع) گفت: برای نهادینه سازی مدیریت علمی در زندان ها نیازمند برقراری تعامل مستمر و ایجاد پل ارتباطی بین سازمان زندان ها و مراکز علمی و دانش بنیان هستیم.


به گزارش سایت ایرانیان نیوز به نقل از خبرگزاری های جمهوری اسلامی ایران، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور غلامعلی محمدی در نشست مشترک با اعضای هیات علمی دانشگاه جامع امام حسین(ع) و نمایندگان معاونت راهبردی قوه قضاییه گفت: مهمترین فلسفه مجازات در کشور ما بحث اصلاح و تربیت زندانی است و در این فرآیند به دنبال نهادینه سازی مدیریت علمی و بکارگیری علم زندانبانی هستیم.


وی با بیان اینکه یکی از خطیرترین عرصه حاکمیتی نظام زندانبانی است تصریح کرد: زندان باید در کنار تامین امنیت اجتماعی و اجرای مجازات حبس، به دنبال اصلاح و تربیت زندانی و بازگردان وی به حیاط طیبه باشد مضاف بر اینکه بر اساس اصل فردی بودن مجازات مساله رسیدگی به امور خانواده زندانیان و اجرای برنامه های مختلف برای کاهش آسیب های زندان نیز بخشی از ماموریت های ما در زندانبانی اسلامی است.


محمدی با اشاره به دیدگاه مقام معظم رهبری درخصوص تبدیل زندان ها به آموزشگاه نیکی ها گفت: تمرکز بر اجرای برنامه های تربیتی و سالم سازی روح و روان زندانی بر اساس همین دیدگاه اجرا می شود ومنتهای آرزوی ما این است که زندانبان مصداق آیه کریمه” و من احیاها فکانما احیا الناس جمیعا” شود.


دکتر محمدی در ادامه افزود: اعتقاد داریم که زندان ها باید بر اساس دانایی و عقلانیت اداره شود از این رو همه نهادهای علمی و دانش بنیان کشور را برای تبیین مبانی علمی و تولید علم و دانش در این زمینه دعوت می کنیم.


وی ادامه داد: امروز به کمک رشد دانش و علوم مختلف در اداره زندان ها نیز می بایست از فناوری های نوین استفاده کنیم از این رو توسعه سامانه های الکترونیک برای ارائه خدمات قضایی و زندانبانی در دستور کار است.


محمدی پابندهای الکترونیک را یکی از ابزارهای سامانه های الکترونیک عنوان کرد و گفت: پابندها باید توسعه یابد. این پابندها علاوه بر کاهش جمعیت کیفری زندان ها و کاهش آسیب های زندان، منجر به این می شود که رابطه عاطفی زندانی با خانواده قطع نشده و حضور وی در خانواده به منظور صیانت از حریم خانواده تداوم یابد.


رئیس سازمان زندان ها به ملاقات الکترونیکی زندانی با خانواده نیز اشاره کرد و گفت: توسعه و تقویت این نوع ملاقات ها می تواند در کاهش هزینه های تردد خانواده ها به زندان به ویژه برای زندانیانی که به هر دلیل در موطن خود نیستند کمک شایانی نماید.


این مقام ارشد قضایی دادرسی الکترونیک را هم از موارد خوب در سامانه های الکترونیک عنوان کرد و گفت: برگزاری جلسات زندانی با دادگاه به صورت دوجانبه و حتی سه جانبه با حضور همزمان شاکی از ظرفیت های این شبکه است.


رئیس زندان های کشور در بخش دیگری از سخنان خود ابراز داشت: اشتغال زندانیان بهترین بسترفرآیند اصلاح و تربیت است. در کنار اشتغال مولد که بر اساس آن تعدادی از زندانیان در داخل و خارج از زندان مشغول کار و کسب درآمد هستند موضوع اشتغال نشسته را هم داریم و این یک ظرفیت مهم برای از بین بردن بیکاری در زندان هاست چرا که اعتقاد داریم مهمترین آسیب در زندان ها بیکاری زندانیان است.


وی به موضوع نیروی کار زندانیان و تجربیات موفق در بکارگیری زندانیان در پروژه های مهم شهری و خدماتی نیز اشاره کرد و گفت: از نهادهای عمومی در کشور دعوت می کنیم که از نیروی کار زندانیان در حوزه های مختلف از جمله خدماتی و کشاورزی استفاده کنند.


در ادامه این جلسه مباحثی در خصوص زمینه توسعه همکاری های متقابل، از جمله در حوزه های مختلف فنی، علوم تربیتی، روان درمانی، بهداشت و درمان و همچنین حمایت از پایان نامه های علمی و طرح های پژوهشی و… مطرح و حاضرین به ابراز نظر و تحلیل مطالب پرداختند.


در پایان مقرر شد تفاهم نامه همکاری مشترک سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور و دانشگاه جامع امام حسین(ع) تهیه و تدوین شود.


پایان خبر

منبع خبر

اخبار از خبرگزاری های موثق رسمی جمع آوری میشود و ایرانیان نیوز دخل و تصرفی در محتوای خبرها ندارد.