امروز: یکشنبه, ۱۰ مرداد ۱۴۰۰ / قبل از ظهر / | برابر با: الأحد 23 ذو الحجة 1442 | 2021-08-01
کد خبر: 11307 |
تاریخ انتشار : 21 ژوئن 2021 - 18:12 | ارسال توسط : |
9 بازدید
0
| می پسندم
ارسال به دوستان
پ

سرویس اخبار سیاسی پرتال خبری ایرانیان نیوز (پرتال خبری فارسی زبانان جهان) : محمدرضا پورابراهیمی روز دوشنبه در آیین گشایش “همایش بین‌المللی اقتصاد، اشتغال و تولید در آیینه قرآن و عترت” به میزبانی دانشگاه امام رضا(ع) در مشهد افزود: از دولت جدید انتظار یک برنامه جامع و محتوایی مشخص، مبتنی بر نگاه علمی و باورهای […]

سرویس اخبار سیاسی پرتال خبری ایرانیان نیوز (پرتال خبری فارسی زبانان جهان) :

محمدرضا پورابراهیمی روز دوشنبه در آیین گشایش “همایش بین‌المللی اقتصاد، اشتغال و تولید در آیینه قرآن و عترت” به میزبانی دانشگاه امام رضا(ع) در مشهد افزود: از دولت جدید انتظار یک برنامه جامع و محتوایی مشخص، مبتنی بر نگاه علمی و باورهای اعتقادی و ارزشی در حوزه اقتصادی با معرفی توانمندترین و کاراترین افراد برای تصدی مسوولیت در کابینه داریم.
وی بیان کرد: دیگر فرصتی برای آزمون و خطا در اقتصاد کشور نیست، مردم دیگر کشش و ظرفیت مشکلات اقتصادی را ندارند و فقط برای اعتقادشان به نظام و رهبری پای صندوق های رای آمدند، لذا مجلس از موضع نظارتی و بررسی محتوایی برنامه های تخصصی دولت و هماهنگی بین اعضای کابینه دولت کوتاه نمی آید.
رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: اولین موردی که باید مدنظر دولت جدید قرار گیرد این است که فکری برای ۳۵۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه بکند زیرا این کسری در سالهای ۱۳۹۲ تا ۱۴۰۰ به طور متوسط بیش از ۲۸ درصد رشد داشته است.
پورابراهیمی افزود: متوسط رشد سالانه درآمد ملی از سال ۹۲ تا ۹۹ به میزان ۵.۲ درصد و پس انداز ملی به طور متوسط سالانه بیش از ۵ درصد کاهش یافته، کل موجودی سرمایه به طور متوسط سالانه ۱.۴ درصد رشد داشته، تراز پرداختهای کشور سالانه بیش از ۳.۲ درصد بدتر شده، کل بدهی خارجی کشور به طور متوسط سالانه ۵ درصد افزایش یافته و به ۹.۵ میلیارد دلار رسیده است.
وی بیان کرد: نرخ ارز غیررسمی در کشور در سالهای ۹۲ تا ۹۹ به طور متوسط سالانه ۱۷ درصد رشد کرده و از هر دلار ۳۲۰۰ تومان به ۲۳ هزار تومان رسیده است.  نرخ تورم به طور متوسط سالانه ۲۰ درصد رشد کرده و از حدود ۲۲ درصد به ۲۶ درصد رسیده است و نرخ بیکاری نیز در این بازه به طور متوسط سالانه ۱۱ درصد بوده که نسبت به سال ۹۲ یک درصد رشد کرده است.
رییس کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار داشت: ضریب جینی که نشان دهنده شکاف طبقاتی و بدتر شدن وضعیت رفاهی جامعه است در سال ۹۲ حدود ۳۹ صدم درصد بوده که در سال ۹۹ به حدود ۴۱ صدم درصد رسیده است.
پورابراهیمی اضافه کرد: حجم نقدینگی سالانه کشور در سالهای ۹۲ تا ۹۹ به میزان ۲۷ درصد افزایش داشته است، در این مدت تقریبا نرخ رشد اقتصادی کشور نزدیک به صفر است، در حالی که در برنامه ششم توسعه نرخ رشد اقتصادی کشور هشت درصد پیش بینی شده بود.
حوزه برای اصلاح نظام بانکداری طرح بدهد 
وی خاطرنشان کرد: پنج سال است که اصلاح نظام بانکداری در دستور کار کمیسیون اقتصادی مجلس قرار دارد و علیرغم انتقادات فراوان تعدادی از اساتید حوزه به برنامه این کمیسیون برای اصلاح نظام بانکداری، هیچ پیشنهادی از سوی حوزه برای اصلاح قانون بانک مرکزی و بانکداری اسلامی برای جایگزین کردن انتقادات آنها به احکام مربوطه در طرح، ارایه نشده است.
پورابراهیمی بیان کرد: در طول سالهای اخیر اتفاقات مثبتی در راستای رسیدن به یک مدل اقتصادی مطلوب برای اصلاح قانون بانک مرکزی یا اصلاح نظام بانکداری در کشور در دانشگاه ها نیز رخ نداده است.
وی خاطرنشان کرد: صرف انتقاد به طرح ارایه شده کمیسیون اقتصادی مجلس برای اصلاح نظام بانکداری از سوی حوزه، گره از مشکلات اقتصادی کشور باز نمی کند، از مراکز حوزوی کشور انتظار می رود برنامه پیشنهادی و احکام و مدل اجرایی خود را در این زمینه ارایه دهند، دیگر مبانی و دیدگاه ها در این خصوص به حد کافی ارایه شده است، هیچکس در مبانی و دیدگاه ها مبنی بر لزوم برقراری عدالت، توزیع عادلانه ثروت، حفظ مالکیت مستقیم برای افراد در حوزه اسلامی، تفاوت اقتصاد ما با حوزه سوسیالیستی و اقتصاد سرمایه داری، شک و شبهه ای ندارد.
رییس کمیسیون اقتصادی مجلس از مراکز حوزوی خواست مدل اقتصادی و پیشنهادهای خود را هر چه سریعتر برای اصلاح نظام بانکداری کشور ارایه دهند.
وی با تاکید بر استفاده از ظرفیت جوانان در حل مشکلات اقتصادی کشور خاطرنشان کرد: ۲ هفته قبل که اجلاس کشورهای عضو اکو در پاکستان برگزار شد، اعضای کشورهای عضو اکو از ایران درخواست کردند که با توجه به اینکه کشورمان جزو ۵ کشور تولیدکننده واکسن کرونا است، پس از تامین نیاز مردم خود، صادرکننده آن به کشورهای عضو اکو شود که این افتخاری برای ملت ایران است.
رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: امروز نقطه عطفی در تاریخ اقتصاد ایران پیش آمده است، لذا از جایگاه دانشگاه انتظار می رود که ارایه دهنده راهکارهای عملیاتی و میدانی برای دولت و مجلس باشد تا مبنای اتفاقات مثبت قرار گرفته و یک عقبه جریان تخصصی در پشت تصمیمات اجرایی باشد.
تحریم‌ها بر اقتصاد کشور اثر گذاشته است
پورابراهیمی، تحریم ها را بر وضعیت اقتصادی کشور اثرگذار دانست و افزود: با این حال باید بررسی کرد که سهم تحریم ها در وضعیت به وجود آمده در اقتصاد کشور چقدر بوده است، در بیانیه گام دوم انقلاب، رهبری راهکار حل مشکل تحریم ها را اتکای به ظرفیتهای داخلی می دانند که آنها را به حداقل یا حتی به صفر می رساند.
پورابراهیمی خاطرنشان کرد: در زمان جنگ تحمیلی ایران تحریم نظامی بود، اما بدون حمایت کشورهای دیگر و فقط با کار جهادی و مجاهدت و باور به یاری و نصرت الهی، نتیجه جنگ را تغییر داد و اکنون به قدرت نظامی اول منطقه تبدیل شده و معادلات نظامی منطقه را در دست گرفته است.
وی اضافه کرد: حمایت ساده ایران از مظلومان فلسطین در جنگ اخیر در غزه، باعث شد که اسرائیلی ها در مقابل فلسطینی ها زانو زده و درخواست آتش بس بدهند، اگر بخواهیم در عرصه اقتصادی هم مانند عرصه نظامی کار کنیم، امکان پذیر است.
رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: اگر کسی بخواهد در اقتصاد کشور فعالیت کند ابتدا باید اتخاذ تصمیمات علمی و تخصصی را مدنظر قرار دهد، زیرا آنچه اقتصاد کشور را در سالهای اخیر ضعیف کرد، تصمیمات غیرعلمی و غیرکارشناسی بود.
وی افزود: داشتن رویکرد جهادی و اعتقادی، عدم نگاه به کشورهای دیگر در تصمیمات داخلی، پیشبرد سیاستهای اقتصاد مقاومتی باید مدنظر دولت جدید در حوزه اقتصادی باشد.

توجه : سرخط خبرهای ایران و جهان که در ایرانیان نیوز منتشر میشود از خبرگزاری های رسمی دریافت و به شما فارسی زبانان ارائه میشود. ایرانیان نیوز دخل و تصرفی در محتوای اخبار ندارد؛ صرفا نمایش دهنده اخبار موثق از خبرگزاری ها میباشد و طبیعتا هیچ مسئولیت حقوقی نیز در قبال اخبار منتشر شده ندارد.

    برچسب ها:

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر،تکرار نظر دیگران،توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی ، افترا و توهین به مسٔولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید

    آخرین دیدگاه‌ها

      Scroll to Top