امروز: جمعه, ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ / قبل از ظهر / | برابر با: الجمعة 9 ذو القعدة 1442 | 2021-06-18
کد خبر: 10378 |
تاریخ انتشار : 08 ژوئن 2021 - 17:17 | ارسال توسط : |
3 بازدید
0
| می پسندم
ارسال به دوستان
پ

سرویس اخبار فناوری پرتال خبری ایرانیان نیوز (پرتال خبری فارسی زبانان جهان) : سورنا ستاری در یازدهمین نشست شورای سیاستگزاری جایزه مصطفی(ص) ، افزود: حدود ۱۰ تا ۱۲ هزار ایرانی غیرمقیم با کشور در ارتباط هستند و حدود ۲ هزار نفر نیز به کشور بازگشته اند، این به معنای استفاده از توان و ظرفیتی قابل توجه و […]

سرویس اخبار فناوری پرتال خبری ایرانیان نیوز (پرتال خبری فارسی زبانان جهان) :

سورنا ستاری در یازدهمین نشست شورای سیاستگزاری جایزه مصطفی(ص) ، افزود: حدود ۱۰ تا ۱۲ هزار ایرانی غیرمقیم با کشور در ارتباط هستند و حدود ۲ هزار نفر نیز به کشور بازگشته اند، این به معنای استفاده از توان و ظرفیتی قابل توجه و اثرگذار برای توسعه فناورانه ایران است.
در این نشست که گزارشی از روند اقدامات صورت گرفته برای برگزاری چهارمین دوره جایزه مصطفی (ص) ارائه شد، رییس شورای سیاستگزاری جایزه مصطفی با بیان اینکه نمی توان برای علم حصار کشید، گفت: جایزه مصطفی فرصتی مناسب است تا از ظرفیت‌های موجود علمی در سطح دنیا به نفع کشورهای اسلام و در راستای توسعه فناورانه ایران بهره برد، نباید برای علم و فناوری حصاری قائل شد.
رییس بنیاد ملی نخبگان بیان کرد: من اعتقاد دارم که باید تعداد و تنوع کشورهای اسلامی برای مشارکت در این جایزه بیشتر شود، مثل کشورهایی که ظرفیت بالای علمی دارند و هنوز شناخته شده نیستند، این کار ارتباطات بین المللی میان کشورهای اسلامی را بیشتر می کند.
ستاری تاکید کرد:  ایران هم می تواند از این فرصت برای تقویت توان علمی و برقراری ارتباط با دیگر کشورها استفاده کند.
جایزه مصطفی(ص)، جایزه عالی علم و فناوری است که هر دو سال یک بار به دانشمندان برتر جهان اسلام در حوزه های علوم و فناوری نانو، علوم و فناوری ارتباطات و اطلاعات، علوم و فناوری زیستی و پزشکی و طرح برتر در دیگر رشته ها اعطا می‌شود، این رویداد با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار می شود. 

مشارکت بیش از ۱۵۰۰ نفر از کشورهای مختلف در دوره پیشین 
به گزارش روز سه شنبه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مهدی صفاری نیا مدیر بنیاد علم و فناوری مصطفی(ص) در این رویداد گفت: این بنیاد تلاش کرده است تا در راستای هم افزایی، ارتباط بین کشورها و شخصیت‌های مهم علمی جهان اسلام را تقویت کند، محورهای ماموریت بنیاد مصطفی(ص) در راستای شبکه سازی، ظرفیت سازی، گفتمان سازی و اعتبار بخشی تعریف شده است.
وی ادامه داد: در زمینه شبکه سازی ۱۲۰۰ نفر از ۳۲ کشور در فرآیند داوری مورد توجه قرار گرفتند که از این تعداد  با بیش از ۴۰۰ نفر از آنها ارتباط علمی ادامه یافته است.
صفاری‌نیا افزود: در کنار رقابت اصلی، برنامه‌های دیگری نیز تعریف شده است که هر دوره برگزار می‌شود، برای نمونه یک رقابت ویژه اساتید دانشگاهی کشورهای جهان اسلام نیز تدارک دیده شده است که در دوره پیشین شرکت‌کنندگانی از ۲۵ کشور حضور یافتند. برگزاری رقابت دانش‌آموزی یکی دیگر از رویدادهای جنبی این جایزه است که به قصد ترغیب و تشویق نوجوانان مسلمان به قدم گذاشتن در مسیر علم، بر پا شده است.
وی با اشاره به اهمیت توسعه ارتباطات تجاری و علمی در جهان اسلام گفت: برای توسعه تبادل تجاری در زمینه فناوری میان کشورهای اسلامی همچنین یک رویداد ویژه سرمایه‌گذاری نیز توسط بنیاد جایزه مصطفی (ص) برگزار می‌شود، در دوره قبل ۵۰۰ نفر از ۱۵ کشور مختلف در این رخداد حضور داشتند. برنامه استپ  نیز در همین راستا اجرایی شد که تلاش دارد تا ظرفیت‌های علمی کشورهای مسلمان را در مبارزه با کرونا تجمیع کند.
صفاری نیا توجه به نسل جوان را پر اهمیت شمرد و افزود: در مسابقه دانش آموزی نور که ویژه دانش‌آموزان برگزار شد در دوره قبل بیش از ۲۴۰۰ دانش آموز حضور یافتند  و فراخوان دوره جدید آن نیز منتشر شده است. همچنین بخشی از سایت انگلیسی زبان جایزه به انتشار و هم‌رسانی موفقیت‌های علمی دانشمندان مسلمان اختصاص یافته است که با استقبال شایانی نیز مواجه شده است.
رئیس پارک فناوری پردیس نیز گفت: برای اهداء این جایزه هیچ پولی از دولت دریافت نشده است، بلکه با ایجاد یک صندوق نیکوکاری، بیش از ۵۰۰ نفر از خیرین منابع مالی مورد نیاز جایزه را تامین کردند. تا کنون نیز مبلغ ۳ میلیون دلار جایزه پرداخت شده است. بازتاب برگزاری این رویداد نیز بسیار خوب بوده است و رسانه‌های معتبری مانند نیویورک تایمز و گاردین به آن پرداخته‌اند و در کل در ۲۳ کشور بیش از ۱۶۰ مورد محتوا در رابطه آن تولید شده است.
برگزاری جایزه مصطفی منطبق با استانداردهای جهانی
در ادامه جلسه شورای سیاستگذاری جایزه مصطفی، غلامحسین حلوایی معاون علمی، فناوری و نوآوری بنیاد مصطفی(ص) نیز در ارائه گزارش خود، گفت: اهداء این جایزه و برگزاری مراسم حاصل ۲۰ هزار نفر ساعت کار همکاران است و تلاش کرده ایم تا این فرایند با استانداردهای جهانی انجام گیرد. در حال حاضر نیز علاوه بر انتشار عمومی فراخوان، آن را به صورت خصوصی برای ۴۰۰۰ شخص حقیقی و حقوقی نیز در سراسر جهان ارسال کرده‌ایم.
حلوایی افزود: تمرکز جایزه مصطفی(ص) بیشتر بر محصول و اثر برامده از علم است،  این اثر باید ارزش افزوده ایجاد کرده باشد و در کشورهای مسلمان نیز تاثیر گذار باشد. خود صاحب اثر نیز باید یک دانشمند شناخته شده باشد. هیات داوران جایزه مصطفی(ص) از کشورهای مختلف انتخاب شده‌اند که فرآیند داوری را با دقت بالای انجام می‌دهند.
در ادامه این جلسه، اعضای شورای سیاستگذاری نکات و موارد مختلفی را مورد بررسی قرار دادند، لزوم توجه به دانشمندان مقیم کشورهای اسلامی، عمل به مصوبات انقلاب فرهنگی، توجه به دانشمندان برجسته ایرانی و توجه به طرح‌های مساله محور به جای اهتمام به طرح‌های مقاله محور، از جمله برخی نکات مطروحه در این جلسه بود.
دیناروند از اعضای شورا نیز در این جلسه گفت: در انتخاب دانشمندان غیر مقیم، باید به این نکته توجه داشت که فرد منتخب باید با کشورهای اسلامی نیز ارتباط علمی داشته باشد و خدمات خود را به جهان اسلام نیز عرضه کند. دارا بودن وجاهت اسلامی موضوع دیگری است که داوران و هیات انتخابگر باید به آن توجه کنند.
جایزه مصطفی چه می‌کند؟
تاکنون ۳ دوره از جایزه مصطفی به میزبانی جمهوری اسلامی ایران برگزار شده است. جایزه ای که به دنبال تجلیل از دانشمندان برجسته جهان اسلام و زمینه‌سازی برای همکاری و توسعه علمی و فناوری در جهان، است، جایزه مصطفی به عنوان یکی از نمادهای شایستگی و برتری علمی در سطح جهان در سال ۹۱ به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید، این جایزه که به صورت دوسالانه به دانشمندان و پژوهشگران برتر جهان اسلام اعطا می‌شود، به اثری نوآورانه در مرزهای دانش تعلق می‌گیرد که توسط افرادی شاخص در حوزه‌های علم و فناوری ارائه شده و زمینه‌ساز بهبود زندگی بشریت باشد.
این جایزه که با حمایت واقفان بخش خصوصی برگزار می شود، ضمن تشویق و ترویج علم‌آموزی در میان دانشمندان کشورهای اسلامی باعث تقویت همکاری‌های علمی منطقه‌ای و به نقطه عطفی در پیشرفت علمی کشورهای اسلامی بدل شده است.
براساس سند اجرایی جایزه پیامبر اعظم، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری رییس شورای سیاست‌گذاری و مهدی صفاری نیا رییس پارک فناوری پردیس معاونت علمی دبیر شورای سیاست‌گذاری این جایزه است.
از اعضای بین‌المللی شورای سیاست‌گذاری می‌توان به بانک توسعه اسلامی،آکادمی علوم جهان اسلام، دانشگاه کراچی و دانشگاه مالایا اشاره کرد و دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، وزرای علوم و تحقیقات و فناوری، بهداشت درمان و آموزش پزشکی، امورخارجه، روسای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، فرهنگستان علوم، فرهنگستان علوم پزشکی، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، دانشگاه تهران، دانشگاه صنعتی شریف، جامعه المصطفی العالمیه نهادهای عالی‌رتبه و موسسات علمی ایرانی عضو شورا هستند. چهارمین دوره جایزه جهانی مصطفی، همزمان با هفته وحدت و در اواخر مهرماه سال جاری برگزار می شود.


توجه : برای مشاهده دیگر خبرها به صفحه اخبار تکنولوژی مراجعه کنید. خبر هایی که در ایرانیان نیوز منتشر میشود از خبرگزاری های رسمی دریافت و به شما فارسی زبانان ارائه میشود. ایرانیان نیوز دخل و تصرفی در محتوای اخبار ندارد؛ صرفا نمایش دهنده اخبار موثق از خبرگزاری ها میباشد و طبیعتا هیچ مسئولیت حقوقی نیز در قبال اخبار منتشر شده ندارد.

    برچسب ها:

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر،تکرار نظر دیگران،توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی ، افترا و توهین به مسٔولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید

    آخرین دیدگاه‌ها

      Scroll to Top