امروز: جمعه, ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ / قبل از ظهر / | برابر با: الجمعة 9 ذو القعدة 1442 | 2021-06-18
کد خبر: 10139 |
تاریخ انتشار : 05 ژوئن 2021 - 6:00 | ارسال توسط : |
5 بازدید
0
| می پسندم
ارسال به دوستان
پ

سرویس اخبار سیاسی پرتال خبری ایرانیان نیوز (پرتال خبری فارسی زبانان جهان) :   به گزارش ایرانیان نیوز ، در این همایش مجازی چندتن  از شخصیت های دو کشور در مورد شخصیت امام خمینی ( ره ) و اندیشه های آن رهبر فرزانه سخنرانی کردند .   “سیدعباس موسوی ” سفیر جمهوری اسلامی ایران در […]

سرویس اخبار سیاسی پرتال خبری ایرانیان نیوز (پرتال خبری فارسی زبانان جهان) :

  به گزارش ایرانیان نیوز ، در این همایش مجازی چندتن  از شخصیت های دو کشور در مورد شخصیت امام خمینی ( ره ) و اندیشه های آن رهبر فرزانه سخنرانی کردند .
  “سیدعباس موسوی ” سفیر جمهوری اسلامی ایران در جمهوری آذربایجان با تسلیت سالگرد رحلت بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران گفت :در میانه قرن بیستم و در هنگامی که انقلاب مردمی و غیر مردمی با ایسم های شرقی و غربی پی‌درپی در حال رخ نمودن بود ، مردی ظهور کرد و بنیان انقلابی مردمی را نهاد که نه شرقی بود و نه غربی بلکه از دل اسلام غربت زده آن روزگار ایدئولوژی انقلابی را بیرون کشید که تاریخ‌ساز شد.

 وی افزود : امام  خمینی ( ره ) در میان ناباوری ها و توده مردم انقلابی را در ایران ایجاد کرد که به سرعت امواج آن تا کرانه های شرقی و غربی و شمالی و جنوبی جهان ایسم زده قرن بیستم را درنوردید و پیام غلبه مستضعفین داد.
 سفیر کشورمان آرمانهای امام راحل را  منبع الهام بخش برای همه ملت های مسلمان و غیرمسلمان عنوان کرد و گفت : نام ایران و انقلاب اسلامی با نام خمینی عجین شده است رفتن این مرد خدا همچون آمدن او زلزله‌ای در جان‌ها برپا کرد و اکنون ۳۲ سال از زلزله ای که در شب ۱۴ خرداد ۱۳۶۸ با رفتن او ایجاد شد می‌گذرد اما نام او راه و آرمان او و انقلاب و به رغم همه تلاطم ها و توطئه ها با صلابت توسط خلف صالح او به پیش می‌رود و انشاالله به انقلاب جهانی مهدی موعود متصل خواهد شد.
حجت الاسلام والمسلمین حاج سید علی اکبر اجاق نژاد نماینده مقام معظم رهبری در جمهوری آذربایجان نیز گفت : امام خمینی(ره)  دارای یک شخصیت ذو ابعاد بود که در موضوعات اخلاقی ، عرفانی ، علمی ، فلسفی ، اجتماعی و سیاسی در جایگاه بالائی قرار گرفته بود.

  وی با یادآوری این که امام خمینی ( ره )  که می خواست جامعه آن روز ایران را تمیز کند و مردم را از فسق و فجور برهاند  هدفی را که دنبال کننده اهداف پیامبر اکرم(ص) بود پیگیری نمود و برای رسیدن به این اهداف در کشور خودمبارزاتش را آغاز کرد و توانست مردم ایران  را متحد و بعد از آن نظر مردم مستضعف و آزاده جهان را به سمت خود کشاند و امروز می توان ادعا کرد که امام خمینی مسلمانان جهان را تا حدودی با هم متحد کرد و در دور یک هدف جمع کرد که همان اهداف پیامبر اکرم بود .
  شیخ الاسلام” الله شکور پاشازاده” رییس اداره مسلمانان قفقاز نیز در این همایش گفت: امروز در مورد کسی صحبت می کنیم که برای وحدت امت اسلام و آینده جهان اسلام کارهای بزرگی انجام داد .
رییس اداره مسلمانان قفقاز خاطرات خود در باره امام راحل و سخنرانی آن حضرت در حین ورود به ایران را یاد آورد شد و گفت :  وقتی امام خمینی ( ره )  در بهشت زهرا سخنرانی کردند این سخنرانی بسیار تاثیرگذار بود و قدرت اسلام و انقلاب را در دنیا نشان داد. 
  پاشازاده نامه تاریخی امام خمینی ( ره ) به گورباچف رهبر وقت شوروی سابق را نشانه ای  از علم و درایت و شجاعت بالای بنیانگذار جمهوری اسلامی عنوان کرد و گفت :  امام خمینی یک عالم بزرگ و خداشناسی بود که راهش همان راه پیامبر اکرم بود.

  وی افزود : معتقدم که  انقلاب اسلامی مختص ایران نبوده و نیست بلکه برای بیداری همه امت اسلام بوده است و  بنابراین انقلاب اسلامی ایران تاثیرگذار در کل جهان بوده است .
  رییس اداره مسلمانان قفقاز همچنین  فتاوای امام راحل را برای تقویت وحدت در بین امت اسلامی موثر دانست و افزود : تلاش های آن حضرت در این زمینه ارتباط  بین شیعه و سنی را افزایش داده است .  
   پاشازاده گفت : در جمهوری آذربایجان هم بیداری مردم مسلمان این کشور از نفس قدسی حضرت امام تاثیر پذیرفته است و  بعد از انقلاب اسلامی ایران ، اسلام در دنیا به عزت رسید و به یک قدرت سیاسی مهم تبدیل شد و این برگرفته از ایده ها و ایدئولوژی امام بوده است . انشاالله که حضرت آیت‌الله خامنه‌ای هم که ادامه دهنده راه امام خمینی است در کار خود موفق باشند و این راه همیشگی باشد .
 وی اعلام روز جهانی قدس از سوی امام خمینی ( ره ) را یکی دیگر از نمونه کارهای وحدت بخش آن حضرت  عنوان کرد و گفت : قدس از نظر ها رفته بود ولی حضرت امام با اعلام روز قدس یکبار دیگر وحدت بخشی در جامعه اسلامی را تاکید کرد و مسئله قدس را در جهان زنده کرد .
  “وحدت سلطان زاده”  از شخصیت های سیاسی و دیپلمات های قدیمی جمهوری آذربایجان و شوروی  سابق هم در این همایش از امام خمینی  ( ره ) به عنوان یک شخصیت تاثیرگذار در همه جهان نام برد که توانست حکومتی جدید را در ایران پایه گذاری کند که با همه حکومتها متفاوت بود .
  سلطان زاده که در حین بروز انقلاب اسلامی بعنوان یکی از دیپلمات های شوروی سابق در تهران فعالیت داشت ، گفت : سخنرانی امام خمینی در بهشت زهرا در ابتدای ورود خود به تهران بسیار تاریخی و هدفدار بود و سخنان خود با صلابت تمام در آنجا ایراد نمود و یکی از افتخارات من این است که در این سخنرانی و برخی دیگر از مناسبتها از نزدیک آن مرد بزرگ و الهی را زیارت کردم .
  وی با تاکید بر این که امام خمینی ( ره ) توانست ملت بزرگ ایران را متحد کند و امید دوباره به آنها ببخشد، افزود : او هرگز از هیچ قدرتی ابا و ترسی نداشت و به عنوان یک رهبر مقتدر در جهان ظاهر شد ومردم ایران هم مردم بزرگی و لایق چنین رهبری هستند .
قربانعلی پورمرجان رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در باکو  همچنین در پایان  این همایش با یادآوری این که امروز سالگرد رحلت عالم دینی و شخصیت جهانی ، امام خمینی است  گفت :  شخصیتی که در جهان اسلام به عنوان یک فرد دینی ، سیاسی وعرفانی مطرح بوده و یک عمر در مکتب الهی اسلام به اندیشه ورزی پرداخته است و در قرن بیستم تحولی در حکومت داری بر مبنای فقه سیاسی ایجاد کرد و حکومتی را در ایران پایه گذاری کرد که با همه حکومت های دنیا متفاوت بود و برخی از مفاهیم  اجتماعی و سیاسی در باب حکومت داری را با الهام از آموخته های دینی و عرفانی خود مورد تاکید قرار داد و سیستم جدیدی از حکومت را معرفی کرد که هم ریشه علمی و هم ریشه دینی دارد.
  پورمرجان وحدت را یکی از مبانی اندیشه های سیاسی ، دینی و فرهنگی امام خمینی ( ره ) عنوان کرد و گفت: حرکت و اندیشه های امام خمینی همچون آیت الله العظمی بروجردی و شهید صدر به تقریب، تنها به عنوان یک حرکت تاکتیکی و مقطعی و یا صرف همدلی و همراهی‏ در عمل، نبود، بلکه بر اساس مبانی نظریِ متقن، حرکت تقریب را ضرورت امتداد حرکت اسلامی می ‏دانست و گامهای عملی در این زمینه را برداشت .

  وی افزود : از دیدگاه امام خمینی رعایت وحدت و اتحاد در بین امت اسلامی  تکلیف شرعی است. او نه تنها در داخل ایران بلکه در دنیای اسلام هم تاکید مضاعف بر وحدت می کرد و در قضیه فلسطین معتقد بود که در این قضیه همه مسلمانان و دولت های اسلامی باید وحدت داشته باشند و اتفاقا فلسفه نامگذاری روز جهانی قدس ایجاد این وحدت و یکپارچگی در دنیای اسلام بود که با موضوع قدس می تواند تحقق پیدا بکند . مصداق بارز اهمیت وحدت ، پیروزی مردم مسلمان ایران در جنگ هشت ساله و پیروزی مردم مسلمان جمهوری آذربایجان در جنگ ۴۴ روزه بود .
 پورمرجان ادامه داد: امام خمینی ( ره ) از آغاز حرکت سیاسی و دینی خود تاکید بر وحدت داشت و آن را رمز پیروزی بر استکبار ، رمز فائق آمدن بر مشکلات اقتصادی و حتی سیاسی ، رمز قوی شدن جوامع اسلامی می دانست و همواره بر آن تاکید می ورزید . تشکیل مجامع تقریبی ، نامگذاری روز جهانی قدس ، اهمیت دادن به نمازهای جمعه ، مخالفت با عقائد افراطی ، مخالفت با تفرقه و تشتت در جوامع اسلامی که حضرت امام همواره تاکید می نمود ، نتیجه اعتقاد راسخ او به وحدت در بین امت اسلامی چه قبل از انقلاب اسلامی و چه  بعد از انقلاب اسلامی بوده است و این امر ریشه در اعتقاد ات دینی و عمل او داشته است .

توجه : سرخط خبرهای ایران و جهان که در ایرانیان نیوز منتشر میشود از خبرگزاری های رسمی دریافت و به شما فارسی زبانان ارائه میشود. ایرانیان نیوز دخل و تصرفی در محتوای اخبار ندارد؛ صرفا نمایش دهنده اخبار موثق از خبرگزاری ها میباشد و طبیعتا هیچ مسئولیت حقوقی نیز در قبال اخبار منتشر شده ندارد.

    برچسب ها:

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر،تکرار نظر دیگران،توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی ، افترا و توهین به مسٔولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید

    آخرین دیدگاه‌ها

      Scroll to Top