امروز: جمعه, ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ / قبل از ظهر / | برابر با: الجمعة 9 ذو القعدة 1442 | 2021-06-18
کد خبر: 9646 |
تاریخ انتشار : 29 می 2021 - 8:13 | ارسال توسط : |
7 بازدید
0
| می پسندم
ارسال به دوستان
پ

سرویس اخبار سیاسی پرتال خبری ایرانیان نیوز (پرتال خبری فارسی زبانان جهان) : به گزارش خبرنگار سیاسی ایرانیان نیوز، شمارش معکوس بیست روزه برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری یازدهم آغاز شده است و نامزدها و همراهان آن‌ها از هر فرصتی برای اعلام و ارائه برنامه‌های خود استفاده می‌کنند. به سیاق ادوار گذشته و به منظور […]

سرویس اخبار سیاسی پرتال خبری ایرانیان نیوز (پرتال خبری فارسی زبانان جهان) :

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرانیان نیوز، شمارش معکوس بیست روزه برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری یازدهم آغاز شده است و نامزدها و همراهان آن‌ها از هر فرصتی برای اعلام و ارائه برنامه‌های خود استفاده می‌کنند. به سیاق ادوار گذشته و به منظور بهره گیری همه نامزدها از حضور در رسانه ملی برنامه‌های مناظرات هم تهیه و اعلام شده است. البته شرایط کرونایی زمینه ساز کوچ تبلیغات انتخاباتی نامزدها به فضای رسانه بویژه صدا و سیما شده است.
در جدی‌ترین برنامه، مناظره میان هفت نامزد مورد تایید شورای نگهبان روزهای دوشنبه ۱۰ خرداد ، جمعه ۱۴خرداد و سه‌شنبه۱۸ خرداد از رسانه ملی جمهوری اسلامی ایران پخش خواهد شد که در این برنامه‌ها هر کدام از نامزدها به شرح و توضیح برنامه‌های خود در حوزه‌ سیاست‌ داخلی و بین‌المللی، فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی می‌پردازند. قشر و جنس و سن واجدین شرایط رای دادن هم از موارد جالب توجه رسانه‌هاست. بر اساس تازه‌ترین اعلام وزارت کشور در این دوره از انتخابات بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار رای اولی پای صندوق‌های رای می روند.
نامزدها، وعده‌ها و حاشیه‌ها
نامزدهای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری طی روزهای پایانی هفته گذشته به بیان دیدگاه‌ها، شعارها و وعده‌های انتخاباتی خود پرداختند.  
رییسی: یک میلیون شغل ایجاد می‌کنیم
وعده‌ها و برنامه‌های انتخاباتی حجت الاسلام «سید ابراهیم رییسی» بیشتر معطوف به ایجاد سازوکارهایی برای افزایش تولید بوده است. وی در سخنرانی‌های و برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی خود مهم‌ترین وعده‌ها و برنامه‌های خود را با محورهای زیر اعلام کرد و گفت:
– برنامه‌ریزی ما این است که نقدینگی به طرف تولید بیاید.
-شفافیت که بعضی شعارش را می‌دهند را ما بنا داریم در حوزه تصمیم‌گیری و اجرا بوجود آوریم.
-ظرفیت خالی اقتصادی کشور را  که ۷۰ درصدش خالی است فعال و یک میلیون شغل ایجاد کنیم.
-یکی از مسائلی که مدنظر دارم، تیم اقتصادی هماهنگ است.
-با اقدامات جدی کاهش تورم به یک رقمی امکان پذیر است.
-می‌توانیم هزینه درمانی را تا ۵۰ درصد کاهش دهیم.
جلیلی: با دولت در سایه کشور را رصد کردیم
سعید جلیلی دیگر نامزد انتخابات سیزدهم هم با اشاره به اینکه ۸ سال با دولت در سایه مسائل کشور را رصد می‌کردیم، وعده های خود را این گونه تشریح کرده است:
-درباره طرح‌های کوتاه مدت؛ طرح وان؛ تحت عنوان واحد انرژی، که بر اساس آن مردم می‌توانند سهم خودشان از انرژی نفت، بنزین و گاز خودشان مدیریت کنند
– طرح دیگر ما تامین سبد غذایی برای همه شهروندان و طرح کوتاه مدت دیگر ما طرح سفر است که هر خانواده ایرانی به فراخور می‌تواند از آن استفاده کند.
– مبارزه با مفسدین اراده جدی می‌خواهد که این اراده جدی در دولت ما به قوت وجود خواهد داشت.
– باید اهرم فشار اقتصادی دشمن را برای همیشه غیرفعال کنیم.
زاکانی: آمریکا التماس خواهد کرد
یکی از پرخبرترین نامزد انتخابات ریاست جمهوری در یکی دو روز اخیر علیرضا زاکانی بوده است، خبرهای منتشر شده در رسانه‌ها واکنش هایی از سوی وی در پی داشته است. زاکانی روز گذشته فهرست اموال خود را منتشرکرد و ضمن تکذیب دوتابعیتی بودن دخترش، دلیل حضور وی در کشور سوییس را ادامه تحصیل وی اعلام کرد. همچنین خبرهای مرتبط با حکم محکومیت وی از سوی ستاد این نامزد تکذیب شد. در راستای معرفی برنامه‌ها و وعده‌ها زاکانی گفت:
-بنده رییس جمهور  شوم آمریکایی‌ها التماس می‌کنند و مجبور می‌شوند تحریم‌ها را بردارند، تمام سیاست‌های آمریکا در برخورد با ایران در تمام سطوحش شکست خورده است.
-اساس حرکت من برداشتن موانع تولید در راستای جهش تولید است.
-می‌دانیم اگر کجا دست بگذاریم بخش عمده مشکلات صنعت و کشاورزی حل خواهد شد.
رضایی: به هر ایرانی ۴۵۰ هزار تومان یارانه می‌دهم
محسن رضایی از پرتجربه‌ترین نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری به سبب حضور در چند دوره رقابت‌هاست. وی درتشریح برنامه‌های اقتصادی خود به محورهای زیر اشاره کرده است:
– دوتا ۴ میلیارد دلار را صرفه‌جویی می‌کنم که از این دو ۴ میلیارد دلار یعنی ۸ میلیارد دلار به ۴۰ میلیون فرد ایرانی ماهانه به هر کدام ۴۵۰ هزار تومان به صورت نقد یارانه خواهم داد.
-دولت «اقدام و تحول» صندوقی را که مالک نفت و گاز و فرآورده‌های نفتی و گازی است، تشکیل می‌دهد و ۳۰ درصد سهام آن را برای بهبود معیشت مردم مستقیماً به یکایک ایرانیان، ۴۰ درصد سهام را به تامین سرمایه‌گذاری‌های دولت در بخش‌های مختلف پیشرفت کشور و ۳۰ درصد سهام را برای نسل‌های آینده ایرانیان به صندوق توسعه ملی می‌دهد.
همتی: عامل تغییر هستم نه بانی وضع موجود
عبدالناصر همتی نامزد دیگر انتخابات خود را دلیل بخشی از تغییر وضعیت موجود اعلام کرده و موارد زیر را به عنوان محور برنامه‌های خود اعلام کرده است:
– اجرای برنامه‌های پیشنهادی من، در ۴ سال عملی است. لذا در صورت رای اعتماد مردم، بیش از ۴ سال رییس جمهور نخواهم بود.
-آمده‌ام با صدای بلند از مخالفان بپرسم چه زمانی بهتر از امروز برای حل همزمان دو پرونده تحریم و FATF است.
-‏برخی افرادی که خود از بانیان این وضعیت هستند می‌گویند عملکرد همتی بخشی از وضعیت فعلی است. من از دو سال و نیم پیش تا به حال بخشی از  تغییر وضعیت موجودم نه بانی وضعیت موجود. اگر روند قبلی سیاست‌های ارزی و پولی ادامه می یافت با شوک اقتصادی ناشی از کرونا چیزی برای رقابت باقی نمی‌ماند.
مهرعلیزاده: تورم را متوقف خواهم کرد
محسن مهرعلیزاده، نامزد انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم هم در معرفی مهم‌ترین بخش وعده‌ها و برنامه‌های خود گفته است:
-در عرض ۳-۴ ماه بعد از تشکیل دولتم، روند افزایش تورم را متوقف خواهیم کرد و تورم تثبیت خواهد شد.
– باید سهم نزدیک به ۶۷ درصدی اقتصاد در دست دولت را به ۲۰ تا ۲۵ درصد برسانیم.
در پی شایعه حمایت اصلاح طلبان از این نامزد انتخابات روابط عمومی ستاد مهرعلیزاده تاکید کرده است:  «‏اگرچه می‌دانیم انتظار بیهوده‌ای است، اما رسانه‌های وابسته به نهادهای خاص، بهتر است اخلاق حرفه‌ای را رعایت کرده و از خبرسازی به قصد تخریب و تفرقه بپرهیزند. مواضع و خبرهای مهندس مهرعلیزاده از طریق شبکه‌های اجتماعی ایشان به اطلاع ملت خواهد رسید.» ستاد مهرعلیزاده هم روز گذشته رییس خود را شناخت و «محمود زمانی قمی» مسئولیت ریاست ستاد و «محمدجواد حق شناس» به عنوان رییس شورای سیاست گذاری ستاد انتخاباتی مهرعلیزاده انتخاب شد.
قاضی‌زاده هاشمی: نظریه فصل پروانگی تولید کردیم
ستاد انتخاباتی «سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی هم رییس خود را شناخت و زهرا شیخی نماینده اصفهان از سوی وی به عنوان رییس ستاد انتخاب شد. بخشی از محورهای برنامه‌های انتخاباتی این نامزد انتخابات به شرح زیر است:
– حتما باید اقتصاد برون‌گرا باشد و بتواند برای خود تصمیم بگیرد و باید تعیین کننده شرایط اقتصادی بین الملل باشد.
– دو سال روی نظریه‌ها کار کردیم و نخست نظریه پایه به نام فصل پروانگی تولید کردیم.  بعد از آن به یک مدل تحول رسیدیم به نام دولت مردم که روش اصلاح ما در کشور چگونه هست و پس از آن به برنامه اجرایی رسیدیم به نام دولت اعتماد و اقدامات اجرایی را در حوزه های مختلف ارائه کردیم.
حمایت‌ها و ائتلاف‌ها
حمایت و ائتلاف از نامزدها و با ستادهای آنان، آغاز شده، گمانه زنی‌ها درباره احتمال حمایت جریان‌های سیاسی از نامزدها هم در حال افزایش است. حزب مردمی اصلاحات، به دبیرکلی «محمد زارع فومنی» روز گذشته از حمایت این حزب از حجت الاسلام رییسی خبر داد. در بیانیه روابط عمومی این حزب آمده است: «با توجه به جلسه دبیرکل حزب مردمی اصلاحات با علی نیکزاد رییس ستاد انتخابات رییسی مقرر شد که ستاد اصلاح طلبان و اعتدالیون حامی وی به ریاست حجت الاسلام زارع فومنی تشکیل شود.» ائتلاف وحدت ملی هم در بیانیه‌ای حمایت خود را از حجت الاسلام رییسی در انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرد.
از سوی دیگر «محمد صادق جوادی حصار» عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی درباره امکان حمایت اصلاح طلبان به ویژه طیف کارگزاران از همتی گفت: «نمی‌توان پیش بینی خاصی در این زمینه داشت؛ اما اطلاع دارم که برخی از دوستان جبهه اصلاحات به ویژه در کارگزاران سازندگی در آشکار و چه نهان بی‌میل به حمایت از همتی نیستند.»
«غلامعلی دهقان» عضو شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه هم در این زمینه گفته است: نمی‌توان پیش بینی خاصی در این زمینه داشت؛ اما اطلاع دارم که برخی از دوستان جبهه اصلاحات به ویژه در کارگزاران سازندگی در آشکار و چه نهان بی‌میل به حمایت از همتی نیستند.»

توجه : سرخط خبرهای ایران و جهان که در ایرانیان نیوز منتشر میشود از خبرگزاری های رسمی دریافت و به شما فارسی زبانان ارائه میشود. ایرانیان نیوز دخل و تصرفی در محتوای اخبار ندارد؛ صرفا نمایش دهنده اخبار موثق از خبرگزاری ها میباشد و طبیعتا هیچ مسئولیت حقوقی نیز در قبال اخبار منتشر شده ندارد.

    برچسب ها:

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر،تکرار نظر دیگران،توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی ، افترا و توهین به مسٔولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید

    آخرین دیدگاه‌ها

      Scroll to Top