امروز: سه شنبه, ۱ تیر ۱۴۰۰ / قبل از ظهر / | برابر با: الثلاثاء 13 ذو القعدة 1442 | 2021-06-22
کد خبر: 8982 |
تاریخ انتشار : 21 می 2021 - 0:15 | ارسال توسط : |
22 بازدید
0
| می پسندم
ارسال به دوستان
پ

سرویس اخبار سیاسی پرتال خبری ایرانیان نیوز (پرتال خبری فارسی زبانان جهان) : به گزارش روز پنجشنبه خبرنگار سیاسی ایرانیان نیوز، تلاش برای اثرگذاری بر مخاطب، در سخنان نامزدهای احتمالی انتخابات جایگاه ویژه ای یافته و آرام آرام برنامه‌ها و مواضع آن‌ها در تقلای این اثرگذاری روشن می‌شود. رسانه‌ها هم در پی شفاف سازی هرچه […]

سرویس اخبار سیاسی پرتال خبری ایرانیان نیوز (پرتال خبری فارسی زبانان جهان) :

به گزارش روز پنجشنبه خبرنگار سیاسی ایرانیان نیوز، تلاش برای اثرگذاری بر مخاطب، در سخنان نامزدهای احتمالی انتخابات جایگاه ویژه ای یافته و آرام آرام برنامه‌ها و مواضع آن‌ها در تقلای این اثرگذاری روشن می‌شود. رسانه‌ها هم در پی شفاف سازی هرچه بیشتر انتخابات پیش رو از داوطلبان درباره هزینه‌های صرف شده در انتخابات پرسش می‌کنند و گاهی به پاسخ‌های عجیبی هم می‌رسند. پیش بینی، رقبای احتمالی همچنان سوژه اصلی بحث‌ها در شبکه‌های اجتماعی مختلف است. برخی دیدارها هم از منظر تحلیلگران انتخاباتی ارزیابی می‌شود.
پیشنهادات، برنامه و وعده‌های عجیب داوطلبان
یکی از داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرده است می‌تواند بدون بودجه دولت را اداره کند. «عزت الله ضرغامی» پیشنهاد اداره کشور بدون بودجه را داده و گفته است: «می‌توان با استفاده از برنامه وی بسیاری از پروژه‌ها در دولت را بدون بودجه اداره کرد.  این سؤال مطرح می‌شود که چگونه رئیس جمهوری بدون بودجه می‌تواند کشور را اداره کند؛ ما در این حوزه نظرات جدی داریم و من به همه مردم می‌گویم که این کار شدنی است.»
داوطلب دیگر روش تامین بودجه مورد نیاز برای انتخابات را «کلاه گردانی» همفکرانش اعلام کرده است. «امیرحسین قاضی زاده هاشمی» نایب رییس مجلس و داوطلب انتخابات درباره اموال خود گفته است: یک آپارتمان و ماشین دارم. ‌حقوق هم مشخص است و هزینه تبلیغاتی نکردم و قرار است دوستانم کلاه را در کوچه و محل ها بگردانند تا پول جمع شود.»
«سعید محمد» هم در پاسخ به خبرهای هزینه ۲۰۰ میلیاردی برای انتخابات گفت: «از بدو ورودم جوانان به سراغم آمدند و گفتند شما مصداق صحبت‌های رهبری در خصوص جوان انقلابی هستید و ما می‌خواهیم با شما باشیم، این جوانان به صورت خودجوش و دلی فعالیت‌های رسانه ای را آغاز کرده اند. یکی از عزیزان ۴۰ میلیون تومان جمع کرده بود برای عروسی خود که گفت من این پول را برای فعالیت رسانه ای می‌آورم. شاید برخی درک نکنند افرادی هستند که به خاطر اعتقادات خود و تحقق صحبت های رهبری اینطور مایه بگذارند.»
«سعید جلیلی» عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام پیشنهاد تازه ای با عنوان سفرهای وزارتخانه ای مطرح کرده و گفته است: «باید در کنار سفرهای استانی رییس جمهوری، سفرهای وزارت‌خانه‌ای نیز شکل بگیرد؛ وزارت‌خانه‌ها به سراغ ادارات استانی بروند و از روند مطلوب عملکرد سیستمی اطمینان حاصل کنند.»
«علی لاریجانی» از فعال ترین ثبت نامی‌های انتخاباتی است و رییس پیشین مجلس در ویدیو و توییت‌های مختلف به موضوعات متفاوتی می‌پردازد. لاریجانی در پاسخ به اظهارتظر مدیر مسوول روزنامه جوان که از وی خواسته بود، محورهای ایجابی برنامه اش را اعلام کند، نوشت: «پذیرش این ناکارآمدی مقدمه اصلاح امور و ایجاد اجماع ملی برای حل مسائل سخت است. در اینجا قصد من بیان تناقضات گفتاری و رفتاری است. بحث‌های ایجابی و برنامه‌ها هم به جای خود بیان خواهد شد.» رییس سابق مجلس همچنین در ویدیویی به مرور مواضع خود درباره میزان و  چگونگی دخالت حکومت در امور مردم پرداخت و شامگاه پنجشنبه هم در شبکه اجتماعی کلاب هاوس پاسخگوی سوالات خواهد بود.
جبهه‌ها و قطب‌های محتمل
قاضی زاده هاشمی در پاسخ به این پرسش گرچه مبهم؛ گفته است: «اینکه عده ای اصرار دارند ترکیب بندی کنند اشتباه است، در انتخابات جبهه بندی وجود دارد بله من و آقای رییسی در یک جبهه هستیم.»  به گفته «حمیدرضا ترقی» عضو شورای مرکزی حزب موتلفه دوقطبی انتخابات میان لاریجانی و رییسی است، رییس قوه قضاییه گزینه اصلی دو شورای ائتلاف و وحدت است اما ممکن است لاریجانی جایگزین رییسی شود.
«محمدعلی ابطحی» عضو مجمع روحانیون مبارز هم در شبکه کلاب هاوس درباره قطب‌ها و جبهه‌های انتخاباتی پیش بینی کرده است: «رقابت اصلی در سه ضلع جلیلی، رییسی و جهانگیری یا پزشکیان است. اگر جلیلی و لاریجانی تا آخر بمانند و به سمت رییسی نروند پیروزی رییسی در دور اول قطعی نخواهد بود.»
«صادق زیباکلام» استاد دانشگاه تهران هم ریاست جمهوری لاریجانی را به نفع کشور دانسته اما تصریح کرده است: «پیروزی رییسی را در رقابت با لاریجانی که اصلی‌ترین رقیبشان است یک جورهایی قطعی می‌بینم.»
«سعید محمد» دیگر داوطلب انتخابات ضمن بیان این مطلب که آمده است قطب سوم انتخابات باشد، درباره ابهامات حضور نظامی‌ها در انتخابات گفته است: «حضرت امام(ره) نفرمودند نظامی‌ها حق ندارند در انتخابات کاندیدا شوند، می‌فرمایند حق ندارند وارد جریانات سیاسی شوند.»
«محمود میرلوحی» عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت قطب های انتخابات آینده را اینگونه توصیف کرده است: «فعلاً یک چهار ضلعی در عرصه انتخابات شکل گرفته؛ یک ضلع جریان اصلاح طلب، یک ضلع اصولگرایانی انقلابی، یک ضلع اصولگرایان سنتی که علی لاریجانی آنها را نمایندگی می‌کند و ضلع چهارم که اصلاح طلب یا اصولگرا نیستند، به صحنه آمده‌اند.»
دیدار اعضای قوه مقننه با رییسی
عصر روز چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت تعدادی ار نمایندگان مجلس با حجت الاسلام سید ابراهیم رییسی در سالن شهدای سرچشمه تهران دیدار کردند. خبرهای ضدونقیضی درباره این دیدار در رسانه ها منتشر شد؛ از تعداد نمایندگان حاضر در این نشست که بین ۱۰۰ تا ۲۲۰ نفر متغییر بود تا تجهیزات استفاده شده در مراسم که شایعه تعلق آن‌ها به قوه قضائیه در رسانه‌ها مطرح شد. شایعه ای که از سوی مدیرکل روابط عمومی قوه قضائیه هم تکذیب شد. گرچه چنین نشست‌ها و دیدارهای اعضای دو قوه متداول است اما شائبه انتخاباتی بودن آن، زمانی که یکی از داوطلبان انتخابات، رییس قوه قضائیه است و خبرهای منتشر شده از این نشست حکایت از توصیه ها و تدبیرهای انتخاباتی ارائه شده از سوی نمایندگان به رییس قوه دارد، پررنگ تر می شود. برخی تحلیل گران این دیدار را در ادامه توییت های انتقادی برخی نمایندگان از رقبای احتمالی حجت الاسلام رییسی ارزیابی می‌کنند.
شایعات رد صلاحیت‌ها
در تازه ترین شایعه رد و تایید صلاحیت نامزدها، در شبانه روز گذشته، شایعه رد صلاحیت «محمود احمدی نژاد» رییس جمهوری پیشین، در کانال های خبری منتشر شد. این گمانه با اظهارنظر نزدیکان وی پررنگ تر هم شد. برخی کانال‌های خبری هم از درخواست‌ها برای کناره گیری زود هنگام برخی شخصیت‌ها به دلیل ردصلاحیت احتمالی آن‌ها خبر دادند که هیچکدام منبع موثقی نداشته و گمانه‌های انتخاباتی تفسیر شدند.

توجه : سرخط خبرهای ایران و جهان که در ایرانیان نیوز منتشر میشود از خبرگزاری های رسمی دریافت و به شما فارسی زبانان ارائه میشود. ایرانیان نیوز دخل و تصرفی در محتوای اخبار ندارد؛ صرفا نمایش دهنده اخبار موثق از خبرگزاری ها میباشد و طبیعتا هیچ مسئولیت حقوقی نیز در قبال اخبار منتشر شده ندارد.

    برچسب ها:

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر،تکرار نظر دیگران،توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی ، افترا و توهین به مسٔولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید

    آخرین دیدگاه‌ها

      Scroll to Top